فوریه 20, 2017 8:42 ب.ظ

بازنگری در نگرش آزمون وکالت

بازنگری در نگرش

در چند روز اخیر اخبار مختلفی در خصوص آزمون وکالت و احیای آزمون مشاوران حقوقی قوه قضاییه که از آنان اصطلاحا 187 ای ها یاد میشود منتشر شده  که پیرو انتشار این خبر، از یک سو اتحادیه کانون وکلا که به مدیریت اقای کشاورز بر موضع خود مبنی بر عدم افزایش جذب کارآموز وکالت در کانونهای وکلای کشور مجدانه  پافشاری می کنند و از سوی دیگر نیز دانش اموختگان رشته حقوق و عده ای از مسئولین بر این عقیده اند که باید به علت بیکاری خیل کثیری از دانش اموختگان حقوق در سراسر کشور و روند کاهش جذب کارموزان وکالت متوقف گردیده و بر تعداد وکلای کشور افزوده شود و همچنین برخی از حقوقدانان نیز معتقد به غیرقانونی بودن موسسات حقوقی که یک شخص غیر حقوقی تاسیس می کند می باشند و اخیرا نیز یکی از حقوقدانان کشور موسسات داوری که جدیدا در کشور فعالیتشان به چشم امده را یک نهاد بی اهمیت انگاشته اند که فقط جهت حل معظل بیکاری تاسیس شده است.

حال با مقدمات فوق، در این برهه از زمان که در هر خانه ای برخلاف گذشته جوان دیپلمه شاغل وجود داشت هم اکنون جوان تحصیل کرده ،مجرد و بیکار فروانی وجود دارند که متاسفانه واقعا نزد خانواده خود سر افکنده شده اند .حال اینکه ایا واقعا باید در یک مملکت اسلامی جامعه می بایست به این سو برود یا خیر؟! خودش در مجال های بعدی جای بحث مفصلی دارد اما نکته مهم این است که ایا واقعا این مشکل و معظل عظیم قابل حل نیست یا نمیخواهند این معظل و تهدید اجتماعی حل شود ؟

در پاسخ به این سوال نیز نگارنده هیچ اصراری به پیدا کردن مقصر نداشته و ندارد و فقط در جهت حل این معظل و چالش، چند پیشنهاد در این یادداشت ارایه خواهد نمود که امید است که به سهم خود توانسته باشد طرفین موضوع را به تامل و تفکر وا دارد:

پرواضح است که این یادداشت فقط جهت تلنگر به طرفین موضوع می باشد و اصلا هرگونه برداشت سویی از این موضوع ناصواب است. حال آن که در این موضوع چه کسی ضربه میبیند؟ نه این است که خیل عظیمی از جوانان رعنا و شایسته این کشور متاسفانه در کانون خانواده احساس خجلت و شرمندگی می کنند و واقعا  زمان آن فرا نرسیده که بزرگان حقوقی کشور چاره ای بیندیشند و به جای بحث و جدل بر سر اینکه چرا وکلای کشور بیکارند (بنده هم به این امر واقفم) به فکر راه برون رفت از این مشکل اساسی باشند. النهایه برخی از راه حل ها در محور موضوعات و پیشنهادهای ذیل الذکر می باشد؛

1_در قانون کسب مجوز دانشگاههای که به راحتی مجوز دایر کردن مقاطع تحصیلی حقوق را دریافت کرده یا می کنند بازنگری گردد تا به جهت نیاز نبودن در تاسیس این رشته به فضای عملی و ازمایشگاهی هر دانشگاهی نتواند با پایین ترین سطح کیفی دانشجوی حقوق آن هم بدون آزمون جذب کند.

2_وکالت درمحاکم همانند گذشته اجباری گردد بطوری که هرفردی هم نتوانست همانند الن برای تظلم خواهی وکیل بگیرد ، سازوکاری اتخاذ گردد که از ناحیه دولت پشتیبانی و حمایت شود تا  اجرای عدالت و مساوات درجامعه ابتر نماند.

3_با توجه به تخصصی شدن و افزایش گرایشهای حقوق، وکالت نیز در جامعه حسب تحصیل داوطلب و بعد از گذراندن مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد، تخصصی شود.

3_تنها یک نهاد جهت جذب و افزایش ظرفیت جامعه وکلای کشور اجازه ادامه فعالیت داشته باشد و نهادهای موازی منحل یا ادغام گردد.

4_درکنار شوراهای حل اختلاف که جدیدا با توجه به قانون ایین دادرسی کیفری از نهاد شبه قضایی به نهاد قضایی تبدیل شده ،نهادهای داوری و میانجیگری نیز به واسطه قوه قضاییه تشکیل و این نهاد به صورت گسترده و توسط خود حقوقدانان و با یک امتحان در حیطه این امر تشگیل گردیده و در جهت فرهنگ سازی و نهادینه شدن این نهاد در جامعه  کوشش گردد.

5_موسسات حقوقی و نهاد داوری و میانجیگری بند قبلی انحصارا توسط دانش اموختگان حقوق تاسیس و ادره گردد تا تالی فاسدهایی که تاسیس موسسات حقوقی توسط یک غیرحقوقی دارد همانند دلالی، افزایش هزینه وکیل و… دامنگیر جامعه حقوقی کشور نشود.

واقعا وقت ان فرا رسیده که منفعت جامعه برمنفعت شخص یا گروه و هر احزابی ارجحیت داشته باشد و کسی بیاید و به فکر این جوانان تحصیلکرده بیکار باشد و بیش از این این سرمایه عظیم انسانی پویا درمقابل نهاد مقدس خانواده سرافکنده نباشد چه اینکه  از وظایف مهم جامعه اسلامی تامین شغل و ازدواج جوانان غیور این مرز و بوم می باشد هرچند که چندسالی است که آزمون سردفتری نیز به دلایل گوناگون برگزار نمی گردد اما عملکرد قوه قضاییه درجهت الکترونیکی کردن امور قضایی تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی  که منجر به اشتغال عده ای از دانش آموختگان حقوق گردید قابل تقدیر است اما  واقعا کافی نیست لذا جایز نیست بیش از این این جوانان را بعد از گذراندن خدمت مقدس سربازی این گونه سرگردان رها کنیم و واقعا تک تک مسئولین و بزرگان خود را مسئول رفع این شرایط بسیار بغرنج بدانند چه اینکه  کُلُّکُمْ راعٍ وَ کُلُّکُم مَسئُولٌ.

من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم

تو خواه از سخنم پندگیر و خواه ملال

دانش آموخته رشته حقوق

میثم اکبری

نظر خود را با ما در میان بگذارید

3 دیدگاه

  پاسخ hamid:

  با عرض سلام، مشکلات پیش آمده برای جوانان حاصل دانشگاه گرایی در حوزه علم حقوق است بنده به عنوان دانشجو با بررسی ساز و کار کانون وکلا به این نتیجه رسیدم که این نهاد با رعایت استاندارد های جذب وکیل به درستی در جهت حفظ بخشی از استاندارد های وکالت کوشش می کند اما در شرایط فعلی اعطای مدرک حقوق به آحاد مردم و وجود وکلای کم کار و بیکار، داشتن توقع جذب مازاد سبب آسیب به نهاد دادگستری است.

  پاسخ حق و حقوق:

  باسلام
  بله دقیقا نظر شخصی شما محترمه اما بنده دو پیشنهاد از سه سال قبل در سایت و در کلاسهایم پیشنهاد داده ام برای این مشکل و شک ندارم که این اتفلق هم خواهد افتاد:
  1- تخصصی شدن وکالت در دعاوی
  2-الزامی شدن وکالت در دعاوی
  موفق باشید

  پاسخ عباس دهقانی:

  با سلام خدمت عزیزان و بزرگواران مشکلات پیش امده آنچنان سخت و غیر قابل حل نیست بنده هم دانشجوی ارشد حقوق هستم و مثل دیگر دانش اموختگان حقوق نگران و سر در گم ولی این امر براحتی قابل حل میباشد کافی است ما هم همسو با دیگر کشور های پیشرفته دنیا باشیم و همانگونه که در این کشورها هر خانواده یک پزشک و یک وکیل خانواده دارا میباشد ما هم به همان سمت حرکت کنیم در این صورت هم مشکل دانش اموختگان حقوق حل میشود و هم مردم کشور عزیزمان بهت و شایسته تر میتوانند از خدمات حقوقی برخوردار شوند پس بجای آنکه کانون وکلا برای محدود کردن ظرفیت پذیرش وکلا مقاومت کند بهتر است به فکر جوانان مملکت خویش باشند و باری از دوش جامعه بردارند البته از مجلس شورای اسلامی نیز انتظار میرود در این زمینه اقدامات لازم را جهت قانونی کردن این امر همت کنند با تشکر