جولای 23, 2015 3:48 ق.ظ

کشاورز: ظرفیتها تفاوت چندانی با سال گذشته نخواهد داشت

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: کشاورز درباره آزمون وکالت سال ۹۴ گفت: اکنون بیش از ۸ یا ۹ کانون تعداد پذیرش‌شان را به ما اعلام کردند و مابقی کانون‌ها ظرفیتی را فعلا اعلام نکردند. گمان نمی کنم نوسانات زیادی از نظر تعداد پذیرش در آزمون امسال وجود داشته باشد.

ناگفته نماند که نحوه برگزاری آزمون و مواد درسی آن همان مواردی است که در سال‌های گذشته اعمال شده بود.

از ظرفیت دو شهر خوزستان و کرمان در آزمون وکالت 94  از این قسمت مطلع شوید

نقدی به میزان ظرفیتهای اعلامی کانون ها :

هنوز شوک خبر تمدید دوباره امکان شرکت کارآموزان در کانون مرکز تمام نشده دکتر نجفی توانا تلویحاً شرکت وکلا برای آزمون را هم بعنوان راه کاری برای انتقال مطرح فرموده اند. وقتی گفته می شود چرا ظرفیت ها کم است مسئولان کانون می گویند ما نمی خواهیم لیسانس بیکار را به وکیل بیکار تبدیل کنیم.

کسی  از مسئولان محترم کانون وکلا انتظار ندارد لیسانس بیکار را به وکیل بیکار تبدیل کنند اما کسی هم انتظار ندارد آزمون وکالت را تبدیل به آزمونی برای انتقال کارآموزان و وکلا کانون کنند !!!!!!!. حداقل انتظار این است همین ظرفیت های اعلامی هرچند محدود را برای داوطلبان باقی بگذارند.

دکتر نجفی توانا در مصاحبه قبلی گفتند مطابق قانون  درصدی از ظرفیت اختصاص به قضات باز نشسته و بازنشستگان نهادهای نظامی و دولتی دارد و البته درصدی هم به ایثارگران اختصاص دارد چون این موارد محل قانونی دارد و جذب اختصاصی محسوب می شود در این موارد حرفی نیست اما اکنون غیر مستقیم درصدی هم از ظرفیت جذب عمومی (جذب از طریق آزمون) به کارآموزان و وکلا جهت ارتقاء موقعیت یا انتقال اختصاص می یابد یک سوال مهم ایجاد می شود، برای سایرین که اکثریت هستند چه می ماند؟

آزمون وکالت آزمونی برای جذب کارآموز جدید از میان فارغ التحصیلان حقوق است نه راه کاری برای انتقال وکلا و ارتقتء موقعیت کارآموزان که خود اعضای کانون وکلا هستند و ورود آنها به کانون از طریق آزمون بی معنی است. مشکلات انتقالوکلا از مشکلات داخلی کانون است که با ده ها راهکار می توان آن را حل کرد و ارتباطی به داوطلبانی که ماه های متمادی از عمر و زندگی و جیب برای آمادگی در آزمون هزینه می کنند ندارد.تاوان مشکلات انتقال وکلا را نباید داوطلبان آزمون وکالت بدهند.  اجازه شرکت به وکلا و کار آموزان در آزمون کار آموزی وکالت تضیع مسلم حق داوطلبان است.

با توجه به برتری روانی کار آموزان و وکلا در آزمون (چون در صورت عدم قبولی چیزی را از دست نمی دهند) و برتری علمی آنها (چون بصورت کاربردی تجربه دارند) رقابت آنها با داوطلبان عادی نا عادلانه و نابرابر و برای داوطلب عادی رقابتی از پیش باخته خواهد بود.

آموزه ما از فقه اسلام و حقوق این است که در انتخاب نفع و حق همیشه حق را ترجیح دهیم این گونه تصمیمات و گفتگوه ترجیح نفع کار آموزان و وکلا و کانون وکلا بر حق داوطلبان است.

این تقاضای بزرگی نیست لطفاً همین فرصت و ظرفیت محدود را که تعداد کمی از ده ها هزار نفر داوطلب با قبولی در آزمون بدست می آورند تا وارد عرصه کار و زندگی  شوند با اهدافی که به آنها ارتباطی ندارد از ایشان نگیرید. متاسفانه تریبون های رسمی یک طرفه در دست مسئولان کانون وکلاست اما داوطلبان هم حقوقی دارند حتی اگر تریبونی برای دفاع از آن نداشته باشند.

نویسنده : امیر علی جلیلی

نظر خود را با ما در میان بگذارید