ژانویه 16, 2016 12:44 ب.ظ

کاهش معنادار داوطلبان آزمون دکتری تخصصی

حق وحقوق نیوز: ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی سال ۱۳۹۵ با کاهش شدید تعداد ثبت‌نام‌کنندگان نسبت به آزمون ۱۳۹۴ به پایان رسید.

به گزارش پی‌اچ‌دی تست، ثبت‌نام برای آزمون دکتری تخصصی سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در حالی به پایان رسید که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان نسبت به سال گذشته بیش از ۲۰ درصد کاهش داشت.

در اولین دوره آزمون دکتری در سال ۱۳۹۰ که توسط سازمان سنجش برگزار شد، ۱۳۱ هزار و ۳۵۳ نفر در مرحله اولیه ثبت‌نام کردند که ۵ هزار و ۶۰۰ نفر در دانشگاه‌ها پذیرش شدند.

تعداد داوطلبان شرکت در آزمون دکتری از سال ۹۰ تا ۹۳ رو به افزایش بود، به طوری که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در سال ۱۳۹۳ به ۲۳۹ هزار و ۹۰ نفر رسید. اما تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در سال ۹۴ با کاهش حدود ۱۶ درصدی مواجه شد و این کاهش برای کنکور دکتری ۹۵ به حدود ۲۲ درصد رسید. به طوری که تعداد افرادی که در ششمین دوره آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند، تنها حدود ۲۵هزار نفر بیشتر از اولین دوره است.

وزن ۱۰۰ درصدی مصاحبه ، تجربه ناخوشایند برخی شرکت کنندگان مصاحبه از رفتار تبعیض آمیز در نمره دهی ، تصویب قانون جدید سنجش و پذیرش در مجلس و عدم اعمال آن در آزمون سال جاری از جمله دلایل این کاهش به شمار می آیند.

آمار ثبت‌نام‌کنندگان در آزمون‌های دکتری از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵

سال ۱۳۹۰

۱۳۱ هزار و ۳۵۳ نفر

سال ۱۳۹۱

۱۷۸ هزار و ۴۵۳ نفر

سال ۱۳۹۲

۲۱۷ هزار و ۸۲۷ داوطلب

سال ۱۳۹۳

۲۳۹ هزار و ۹۰ داوطلب

سال ۱۳۹۴

۲۰۱ هزار و ۶۶۰ داوطلب

سال ۱۳۹۵

۱۵۶ هزار و ۹۹۵ نفر

این کاهش در ثبت نام کنندگان دکتری سراسری در حالی صورت می گیرد که میزان ثبت نام در آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی افزایش داشته است. وزن مناسب آزمون کتبی در پذیرش نهایی و ثبات رویه این آزمون در سالهای گذشته را می توان از دلایل اصلی این اقبال داوطلبان دانست.

به کانال رسمی وب سایت حق و حقوق

با نام حق گستران در خبر رسان تلگرام بپیوندید

نظر خود را با ما در میان بگذارید

۱ دیدگاه

    پاسخ عیسی:

    سلام من دو سالی است در سایت سازمان سنجش ثبت نام نمی کنم زیرا دانشگاها معیاری برای پذیرش ندارند هر دانشگاه فقط دانشجویان خودش پذیرش می کند . معیارهای که اعلام می شود فقط شعار است فقط یک معیار مهم است فارغ التحصیل همان دانشگاه قبولی تضمنیی است .لذا ما عطای شان را به لقایشان بخشیدیم.