ژانویه 17, 2016 1:39 ب.ظ

مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری اختبار با آقای میلاد حصارکی

رتبه دوم آزمون وکالت ۹۴ کانون وکلای دادگستری مرکز

27-مصاحبه-اختصاصی-میلاد-حصارکیحق و حقوق نیوز: با اعلام نتایج آزمون وکالت ۹۴ و شناخته شدن رتبه های برتر کوشیدیم تا با این عزیزان گفتگو کنیم و زمینه انتقال تجربه و دیدگاه های آنان  به سایر داوطلبان و علاقمندان را ایجاد کنیم.

در ادامه این برنامه، با آقای میلاد حصارکی حائز رتبه دوم آزمون وکالت ۹۴ در کانون وکلای دادگستری مرکز به گفتگو پرداخته ایم، آقای حصارکی در این گفتگو از برنامه مطالعات یو منابع مورد استفاده خودشان گفته اند و به نکات ظرفی اشاره کرده اند که مطالعه آن برای همه داوطلبان آزمون ها و دانشجویان حقوق ضروری به نظر می رسد.

چکیده این گفتگو را در ادامه می خوانید :

با عرض سلام خدمت همه عزیزان، میلاد حصارکی هستم فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با معدل ۱۸/۴ ، که در آزمون وکالت ۹۴ رتبه ۲ کانون وکلای مرکز را کسب کرده ام.

در دانشگاه روش و نوع درس خواندن و از همه مهم تر هدف آن بسیار با یک آزمون تستسی تفاوت دارد. علت این موضوع آن است که اکثر اساتید آزمون های تستی را نمی پسندند و شما معمولا با پاسخ تشریحی و غالبا تحلیلی مواجه هستید و از طرفی شما خودتآن را برای یک درس و یک منبع خاص آماده می کنید نه برای امتحان دادن شش درس از شاخه های مختلف حقوق و با منابع نامحدود و نامشخص.

در دانشگاه عزیزان معمولا بیست روز مانده به امتحانات با توجه به زمانی که در برنامه ی امتحانی خود در هر درس دارند شروع به خواندن می کنند و معمولا هم نتیجه دلخواه را می گیرند من هم از این قاعده مستثنی نبودم اما آزمون وکالت این حالت را ندارد و مطالعه مستمر بسیار اهمیت دارد.

در مورد کمک کلاس دانشگاه به داوطلبان هم باید عرض کنم به فراخور حال داوطلبان این موضوع متفاوت است برای مثال بنده با آن که الفبای حقوق را نزد اساتید بنامی چون آقایان دکتر شهبازی، رحیمی خجسته، نوین، خانم دکتر پاکزاد و … آموختم و کمک شایان در قدرت فهم و استدلال مطالب حقوقی کسب کردم اما به علت مواردی که در بالا خدمتتان عرض کردم و از سویی رفتن به خدمت سربازی وقفه دو ساله و تغییر قوانین و … بهره زیادی از این آموخته ها در آزمون وکالت نبردم.

بدوا در دوران خدمت از طریق یکی از دوستان عزیزم منابع مختلف را دیده و مناسب ترین آن ها را از نظر خود و مشاوره ایشان برگزیدم و از سویی در درس مدنی چهار کتاب اعمال حقوقی، مسولیت مدنی و دو جلد درس هایی از عقود معین مرحوم دکتر کاتوزیان را مطالعه کردم، با این تفاوت نسبت به دوره ی دانشجویی که نکات آن را بسیار کوتاه وارد کتاب نظم خودم  می کردم که مناسب آزمون تستی باشد.

در مورد روش مطالعه خودم هم ابتدا هدف خود را مشخص کردم که بالاترین معدل ادوار کانون حدودا بالای ۱۷ بود، از ابتدای بهمن سال گذشته که خدمتم پایان یافت شروع به خواندن دروس مفهومی تر مثل مدنی، اصول فقه و جزا کردم و ضعف های خود در این دروس را تا شروع آزمون های موسسه دادآفرین پوشاندم، پس از آن با آزمون های موسسه مرحله به مرحله جلو رفتم و هر نقطه احساس ضعف کردم زمانی را برای برطرف کردن آن گذاشتم. در هر روز سه درس را مطالعه می کردم و براساس حجم مطالب و توانمندی خود در هر درس تقسیم بندی انجام داده بودم مثلا درس های مدنی، اصول فقه و آیین دادرسی کیفری را در یک روز می خواندم. تکرار فراوان روی منابع داشتم به طوری که روز قبل آزمون در حدود پنج ساعت مواد آیین دادرسی کیفری را مطالعه کردم.

داوطلبان عزیز ابتدای امر باید هدف خود را با توجه به زمانی که دارند مشخص کنند برای مثال داوطلبانی که شاغل هستند حتما باید تمرکزشان روی نص خوانی باشد و داوطلبانی که وقت کافی دارند طبیعتا منابع کاملتری را مطالعه می کنند البته لازم به ذکر است منابع محدود و دور بالا به قول دوستان (کتاب را در مشت گرفتن) بهتر از خواندن چندین منبع و عدم تسلط هست.

منابع

مدنی : نظم دکتر کاتوزیان و تست دکتر شهبازی

قانون های خاص علاوه بر قوانین کتاب نظم، قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و قانون پیش فروش ساختمآن مفید هستند. لازم به ذکر است داوطلبانی که وقت کافی دارند کتب اعمال حقوقی مسولیت مدنی و دو جلد درس هایی از عقود معین استاد کاتوزیآن را مطالعه کرده و نکات آن را وارد نظم کنند

آیین دادرسی مدنی : تسلط بر روی متن مواد و جلد یک و دو دوراندیشآن آقای علی فلاح و تست آقای کمالوند

قوانین خاص : حمایت خانواده و اجرای احکام مدنی و دیوآن عدالت اداری و محکومیت مالی مصوب ۹۴

تجارت : نظم دمرچلی و تست آقای فرحناکیآن و قوانین خاص بورس اوراق بهادار ۸۴ و قانون ثبت اختراعات

اصول فقه:اصول کاربردی دکتر شریعتی و آقای قافی جلد یک و سه و قسمت ادله استنباط از کتاب آقای محمدی و تست آقای باقری راد

حقوق جزا : تسلط بر روی نص جزای عمومی آقای ساولانی و دو جلد اختصاصی خانوم دکتر شادی عظیم زاده و قوانین خاص جرایم رایانه ای و سمعی بصری و اختلاس ارتشا و کمسیون عفو و تخفیف مصوب ۸۷ موادی مهم از قوانین مبارزه مواد مخدر قاچاق سلاح و قاچاق انسان

آیین دادرسی کیفری : قانون یار و قوانین خاص قاچاق کالا و ارز و دادسرا ویژه روحانیت ، مجموعه آرا وحدت رویه سایت اختبار

به عنوان توصیه آخر هم ابتدا به همه عزیزانی که پذیرفته شدند تبریک عرض می کنم و دوستانی هم که متاسفانه توفیقی حاصل نکردند می خواهم ناامید نشوند و باور کنند ۱۲۰ نقطه سیاه نشانه برتری هیچ کس نیست و خیلی از شما شاید که قطعا از این حقیر باسوادترید و به علت مشکلات زندگی یا عدم برنامه ریزی و استمرار مناسب و یا انتخاب منابع بدون توجه به توانمندی و مدیریت زمان نتیجه لازم را نگرفته اید با توکل بر خدا و تغییر منابع ، برنامه ریزی و تلاش روز افزون موفق خواهید شد

29-کارنامه-میلاد-حصارکی-رتبه-دو-آزمون-وکالت-94

منبغ: اختبار

به کانال رسمی وب سایت حق و حقوق

با نام حق گستران در خبر رسان تلگرام بپیوندید

 

نظر خود را با ما در میان بگذارید