نوامبر 14, 2015 6:56 ب.ظ

مزاحمان تلفني 6 ماه پشت ميله‌هاي زندان

حق و حقوق : ايجاد مزاحمت تلفني يك فعل عمدي آگاهانه است و به محض كشف، ملاك مسئوليت كيفري مزاحم شناخته مي‌شود، مگر اينكه مرتكب با ارائه دلايل به دادگاه ثابت كند که عمل او از روی حسن نیت بوده و با هدف مشروع انجام گرفته است. همان طور كه مي‌دانيم مزاحمت‌های تلفنی به روش هاي گوناگون صورت می‌گیرد مانند سوت کشیدن، سکوت و سپس فوت کردن در گوشی بدون وقفه، فحاشی و بیان حرف‌های رکیک نسبت به مخاطب و در مواردی دادن اخبار کذب و غیرواقعی به مخاطب و نیز بیان تهمت‌های ناروا که ممکن است عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد يا عنوان اخبار کذب و تکان‌دهنده که گاهی اوقات باعث شوک آنی می‌شود و آرامش خانواده‌ها را بر هم می‌زند. آيا قانون اين مسئله را جرم دانسته؟ نحوه برخورد با اين مسئله چگونه است؟

عباس تدين در رابطه با مزاحمت تلفني به «وكيل ملت» گفت: در قانون جمهوری اسلامی مزاحمت تلفني جرم نگاری شده و مجازات آن هم مشخص شده است. بر اساس ماده 641 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر كس به وسيله تلفن يا دستگاه‌هاي مخابراتي ديگر براي اشخاص ايجاد مزاحمت کند، علاوه بر اجراي مقررات خاص شركت مخابرات، مرتكب به حبس از يك تا 6 ماه محكوم خواهد شد. به طور كلي این ماده قانونی، مزاحمت با تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر را جرم تلقی كرده و برای آن مجازات تعیین كرده است.

مخابرات هم با مزاحمان تلفني برخورد مي‌كند
اين وكيل دادگستري عنوان كرد: علاوه بر اين موضوع بايد به اين نكته توجه داشت كه خود مخابرات در اين مسئله مي‌تواند ضمانت اجرا‌هايي را از قبيل قطع موقت و سلب امتياز از خط تلفني كه مزاحمت ايجاد كرده اعمال كند. در قانون تاسیس شركت مخابرات ایران مصوب سال 1366 نیز موید این مطلب است که می‌گوید: هر كس وسيله مخابراتي در اختيار خود را وسيله مزاحمت ديگري قرار دهد يا با عمد و سوء نيت ارتباط ديگري را مختل كند، براي بار نخست پس از كشف، ارتباط تلفني او به مدت يك هفته همراه با اخطار كتبي قطع و تجديد ارتباط مستلزم پرداخت هزينه‌هاي مربوطه خواهد بود. بنابر اين بايد گفت براي اين موضوع هم مجازات كيفري وجود  دارد  هم شركت مخابرات مي‌تواند طبق مقرراتي كه دارد به طور موقت يا حتي با سلب امتياز خط را مسدود كند.

تماس‌هاي مكرر بدون صحبت هم مزاحم تلفني محسوب مي‌شود
وي ادامه داد: به طور كلي مزاحمت تلفني به دو صورت انجام مي‌شود يا از طريق تماس تلفني يا ارسال پيامك است كه در دو حالت مصداق مزاحمت تلفني بوده و قابل تعقيب كيفري است. منتهي بحثي كه وجود دارد اين است كه آيا اين مزاحمت تلفني مي‌تواند صرفا با اين وضعيت باشد كه فرد تماس بگيرد و حرفي نزد؟ مزاحمت تلفني مي‌تواند صرف زنگ زدن باشد يعني ممكن است فردي به خطي دائما زنگ بزند بدون اينكه صحبتي كند قطع كند در اين حالت بايد گفت اين مسئله هم مصداق مزاحمت تلفني است. يعني فردي در آخر شب دائما به يك خط تلفني عمدا زنگ مي‌زند با احراز اينكه تلفن را اشتباه گرفته نمي‌توان به مسئله پرداخت بلكه مي‌توان به مزاحمت تلفني ارتباط داد.
مزاحمت تلفني كه منجر به مرگ شود قصاص دارد
تدين خاطر نشان كرد: گاهی ممکن است این مزاحمت ها به عمد و به قصد صدمه وارد کردن به جان کسی انجام شود. فردی اطلاع دارد که فرد مورد نظر بسیار ضعیف است و در مقابل این مزاحمت ممکن است به جان او آسیب وارد شود؛ فردی که به دلیل بیماری قلبی تحت جراحی قرار گرفته است و تازه از بیمارستان مرخص شده، پزشک او هم تاکید کرده که استرس و اضطراب جان او را به خطر می‌اندازد حالا فرد مزاحم یا به‌عبارتی دشمن در پشت تلفن مطلبی صدق یا کذبی می‌گوید و می‌داند با این مزاحمت‌ها ممکن است جان فرد را تهدید کند و او  از دست برود با این وجود مرتکب این عمل می‌شودٰ، فرد جان خود را از دست می دهد؛ عامل این قتل فرد مزاحم محسوب می شود. در این حالت قتل عمد است که قصاص برای آن در نظر گرفته شده است. پس قانون مجازات اسلامي ما پيش بيني كرده است  كه اگر مرتکب بداند كاري كه انجام مي‌دهد ممكن است کشنده باشد يا از وضعيت فرد اطلاع داشته باشد، بعد از انجام آن كار آن فرد سكته تا فوت كند این عمل نوعا قتل عمدی است.
خلايي در قانون نداريم
اين وكيل دادگستري تصريح كرد: به عنوان نمونه بايد مطرح كرد كه خود قانونگذار در بخش مربوط به قصاص پيش بيني مي‌كند اگر كسي به واسطه عملي كه انجام مي‌دهد باعث ترس و آن ترس منجر به سلب حيات او شود و احراز شود دليل سلب حيات به خاطر آن ترس بوده قتل عمد محسوب مي‌شود.
وي در پايان ذكر كرد: به طور كلي بايد گفت در رابطه با اين موضوع در قوانين خلا وجود ندارد. حتي قانونگذار به جرائم رايانه‌اي هم پرداخته است. پس بايد گفت ما خلا قانوني نداريم و رويه قضايي ما هم اگر اين عمل به صورت مكرر تكرار شود و مصداق مزاحمت داشته باشد تعقيب مي‌كند  پس بايد گفت مقررات در اين زمينه كامل است.

نظر خود را با ما در میان بگذارید