سپتامبر 22, 2015 3:50 ب.ظ

شاخص های انتخاب کانون وکلای مطلوب

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: آزمون وکالت امسال در ۶ آذرماه به صورت تستی، یک مرحله ای و هماهنگ در کانونهای وکلای مستقل کشور توسط اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری (اسکودا) با همکاری سازمان سنجش و آموزش عالی کشور برگزار خواهد شد.زمان ثبت نام آزمون از تاریخ ۱۲ مهرماه خواهدبود که متقاضیان باید با تکمیل فرم تقاضا و ارسال مدارک لازم به صورت اینترنتی ثبت نام خود را به درستی انجام بدهند تا مجوز حضور در جلسه ی آزمون را دریافت نمایند.

مطمئناً انتخاب کانون وکلا برای شرکت کنندگان در این مرحله بسیار حائز اهمیت است . بنابراین ما در این یادداشت برآنیم تا مطالب مهم و کلیدی مرتبط با شاخص های انتخاب مطلوب را بررسی نماییم . انتخاب کانون وکلا برای هر داوطلب می تواند از جنبه های گوناگونی به صورت فردی ، شخصی، خانوادگی و … مورد بررسی قرار بگیرد لیکن شاخص های ذیل معمولاً در بررسی ها و ارزیابی ها مورد توجه بیشتری قرار می گیرد :

۱-شاخص محل اقامت یا سکونت

معمولاً داوطلبان علاقمند هستند در کانون محل اقامت یا سکونت خود ثبت نام نموده و پذیرفته شوند . این شاخص ، بیشترین مطلوبیت را برای داوطلبان در انتخاب کانون دارد. مثلاً داوطلب ساکن شهرستان” مشهد “علاقمند به ثبت نام و قبولی در کانون “خراسان” است .

۲- شاخص نزدیکی به محل اقامت یا سکونت

همانند شاخص قبلی ، قید مطلوبیت در اینجا نیز، محل اقامت یا سکونت داوطلب است با این تفاوت که داوطلب برای قبولی در کانون محل اقامت خود دچار تردید است و به همین دلیل نزدیکترین کانون وکلا به محل اقامت یا سکونت خود را برمی گزیند. مثلاً داوطلب ساکن شهرستان” ساری ” ، امکان قبولی خود در کانون “مازندران” را کم می داند و به همین دلیل کانون وکلای ” گلستان” را به عنوان نزدیکترین کانون انتخاب می کند .

۳- شاخص قدمت

برای برخی از داوطلبان ، قدمت و سابقه کانونی که در آن می خواهند پذیرفته شوند ، حائز اهمیت است .

به همین دلیل ولو اینکه در کانون وکلای محل اقامت خود شانس قبولی دارند، براساس شاخص « قدمت » کانون دیگری را برمی گزینند. مثلاً داوطلب ساکن زنجان به جای انتخاب کانون وکلای “زنجان” ، کانون ” مرکز ” را انتخاب می کند.

۴- شاخص امکانات

برخی دیگر از داوطلبان در انتخاب کانون ، شاخص امکانات محل را نیز مورد توجه قرار می دهند .این امکانات مربوط است به : ایاب و ذهاب ، اقامت یا سکونت موقت یا دائم ، وکیل سرپرست، مراجع قضایی و… . مثلاً داوطلبی در شهر” تهران “زندگی می کند اما احتمال قبولی خود در شهر یا استان تهران را ضعیف می داند . وی در انتخاب کانون دیگر ، حتماً امکانات فوق الذکر را در ثبت نام خود در اولویت قرار می دهد .

۵- شاخص نزدیکی فرهنگی ، زبانی و قومی

اگر داوطلبی به هر دلیل نخواهد در کانون وکلای محل اقامت خود ، شرکت نماید در انتخاب کانون دیگر شاخص های فرهنگی ، زبانی و قومی را به عنوان اولویت برمی گزیند. به این ترتیب داوطلب مقیم ” تبریز “می تواند کانونهای وکلای “زنجان ، اردبیل و آذربایجان غربی” را به غیر از کانون وکلای ” آذربایجان شرقی” مورد توجه قرار دهد .

۶- شاخص اشتغال و پیشرفت

صرفنظر از امکان قبولی و پذیرش در کانون وکلا ، آینده ی شغلی و حرفه ای داوطلب از اهمیت زیادی برخوردار است . به عنوان مثال داوطلبی در شهری زندگی می کند که درصورت ثبت نام در کانون محل اقامت و سکونت خویش شانس قبولی بالایی دارد لیکن بنا به دلایل اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی متاسفانه آن منطقه از پیشرفت قابل قبولی برخوردار نمی باشد . در اینصورت داوطلب آینده نگر در انتخاب خود، کانونی را برمی گزیند که علاوه بر شانس بالای قبولی ، ارتقاء و پیشرفت شغلی و اقتصادی او را نیز تأمین و تضمین نماید .

۷- شاخص استقلال

همانطور که می دانیم برخی از کانونها در معرض استقلال هستند و این امر شاید مطلوب برخی داوطلبان نباشد . به عنوان مثال کانون مرکز متشکل است از استانهای تهران ، سمنان ، یزد ، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

در حالت طبیعی داوطلب مقیم شهرستان “تهران” کانون “مرکز” را انتخاب می نماید ولو اینکه او با رتبه خود در استان “هرمزگان” پذیرفته شود. حال سوال این است که اگر کانون وکلای “هرمزگان” ، امروز مستقل می بود آیا داوطلب تهرانی تمایلی به انتخاب این کانون داشت یا کانونهای دیگری را در انتخاب خود در اولویت قرار می داد. پس داوطلبان محترم باید توجه داشته باشند که با استقلال هر کانون ، کلیه کارآموزان و وکلای آن استان به کانون جدید منتقل خواهند شد و این امر شاید در دراز مدت مطلوب پذیرفته شدگان و وکلای شاغل نباشد .

۸- شاخص احتمال قبولی و موفقیت

شاید در نخستین نگاه و در مقام تصمیم گیری ، شاخص احتمال قبولی برای داوطلبان بسیار وسوسه انگیز و مهم باشد لیکن باید متذکر شد دراین خصوص باید با تأمل و تعقل بیشتری برخورد نمود . مسلماً برای داوطلبانی که در ابتدای سنین جوانی قرار دارند ، توجه به مفاهیمی چون آینده نگری ، دور اندیشی ، مصلحت و فرصتهای شغلی آتی خیلی در اولویت نباشد لیکن بعد از گذشت چند سال جوانان امروز ، تبدیل به افراد پخته ای می شوند که خود را همواره برای تصمیم اشتباه گذشته شان مورد ملامت قرار می دهند . بنابراین پیشنهاد می شود داوطلبان گرامی ، درکنار شاخص « احتمال موفقیت و قبولی » شاخص های دیگر را نیز با دقت و تدبیر مورد توجه قرار دهند تا فردا از تصمیم خود آزرده و پشیمان نباشند.

۹- شاخص ” خانواده “

برای برخی داوطلبان به علت تعلقات یا وابستگی های خانوادگی ، شاخص های مذکور قبلی خیلی به کارنمی آید .بنابراین صرفنظرازنکات مثبت یا منفی انتخاب ، آنها ملزم و مجبور به انتخاب کانون یا کانون های خاصی هستند. البته وجودچنین الزام واجباری ، عملاً شانس موفقیت داوطلب را به شدت کاهش می دهد.

۱۰- شاخص سن

همانطورکه می دانید ، حداکثرسن برای شرکت درآزمون وکالت در همه کانون ها “۵۰سال” لیکن برای قبولی در شهر و استان ” تهران” حداکثر”۴۰سال “می باشد . به همین دلیل داوطلب مقیم تهران که بیشتراز ۴۰ سال دارد ، به دلیل اینکه امکان پذیرش درشهریا استان تهران را ندارد به ناچار، کانون دیگری را انتخاب می نماید .

خاتمه : شاخص های ده گانه فوق الذکر عموماً درانتخاب وگزینش دواطلبان ، لحاظ می گردد . بنابراین شایسته است عموم داوطلبان تافرصت ثبت نام ، با تعقل وتفکر کافی و مشاوره با افراد صالح وصاحب نظر ، انتخاب مناسبی داشته باشند .به علاوه یادآوری نکات ذیل نیزمفید خواهدبود :

۱- هرداوطلب ، فقط حق ثبت نام دریک کانون را دارد.

۲- صرفنظرازنمره ی اکتسابی ، هرداوطلب فقط شانس قبولی درکانون انتخابی خود را داراست.

۳- انجام کلیه اموراداری وقانونی دوران کارآموزی و … تابع کانون انتخابی خواهدبود.

۴- مرجع صالح به کلیه شبهات و ابهامات شما درخصوص ثبت نام ،اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری (اسکودا) یا کانون مربوطه می باشد.

۵- ممکن است برخی کانون ها به صورت مستقل اعلام « بومی گزینی» نمایند. در اینصورت ثبت نام داوطلبان در آن محل منوط است به دارا بودن شرایطی که کانون مربوطه اعلام نموده است.

منبع : طرح نوین

نظر خود را با ما در میان بگذارید