ژانویه 13, 2016 10:23 ق.ظ

زندانیانی که دانشجو می‌شوند/ لیسانسه‌شدن ۲۸۰ زندانی

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۰۰ زندانی از آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌ها بهره‌مند می‌شوند، گفت: از این تعداد ۷۰ درصد دانشجویان موفق به اخذ مدرک کار‌شناسی شدند و مابقی در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.  

موسی‌زاده (مدیرکل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی) باره آموزش‌های عملی و کاربردی به زندانیان اظهار داشت: از سال ۸۲ مباحثی در خصوص آموزش زندانیان و همچنین آموزش خانواده‌های آن‌ها مطرح شد و هدف این بود که فردی که پس از گذراندن دوران محکومیت خود به جامعه برمی‌گردد؛ بتواند شغلی را برای خودش اختیار کند.

وی افزود: از‌‌ همان سال‌ها برنامه‌ریزی‌های زیادی در این زمینه انجام شد، در حال حاضر اغلب آموزش‌هایی که به زندانیان داده می‌شود، در ‌‌نهایت منجر به شغل‌های خودمحور و یا خود اشتغال‌زایی می‌شود که هم‌اکنون اینگونه آموزش‌ها در برخی از زندان‌های کشور در حال اجرا است.

مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با بیان این مطلب که هم‌اکنون سازمان زندان‌ها به منظور بازنگری در آموزش‌هایی که به زندانیان داده می‌شود، فعلا این آموزش‌ها را متوقف کرده است؛ اظهار داشت: هم‌اکنون پذیرش در زندان‌ها متوقف شده تا بازنگری به طور کامل انجام شود.

 موسی‌زاده با تاکید بر اینکه انتخاب رشته‌ها با خود زندانیان است و هیچ اجباری در انتخاب آن‌ها وجود ندارد، خاطر نشان کرد: همانطور که مراکز علمی و کاربردی در خارج از زندان هیچ محدودیتی برای پذیرش افراد در رده‌های سنی مختلف ندارد، در زندان هم به همین صورت است.

وی از گسترش آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌های کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳ زندان در سراسر کشور برای آموزش‌های علمی و کاربردی به زندانیان مجوز دارد که درحال حاضر این آموزش‌ها در ۵ زندان فعال است و در آن‌ها دانشجو داریم.

مدیرکل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۰۰ زندانی از آموزش‌های علمی و کاربردی در زندان‌ها بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: از این تعداد ۷۰ درصد دانشجویان موفق به اخذ مدرک کار‌شناسی شدند و مابقی در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر زندان‌های حصارک در البرز، اوین در تهران و همچنین زندان‌های همدان، یزد و تبریز اقدام به آموزش‌های علمی و کاربردی به زندانیان می‌کنند. موسی‌زاده با بیان اینکه اساتیدی که در این زندان‌ها حضور دارند؛ دارای ID کارت هستند، گفت: این اساتید براساس مصوبات دانشگاه‌ها در زندان فعالیت دارند و نظارت بر آن‌ها برعهده دفتر نظارت دانشگاه و یا در استان‌ها برعهده واحدهای استانی است. همچنین بر نحوه آموزش بر کلاس‌ها و آزمون‌ها نظارت‌های دقیقی صورت می‌گیرد.

مدیر کل دفتر گسترش دانشگاه علمی و کاربردی اضافه کرد: نوع و زمان آموزش‌ها در زندان به همان صورتی است که مراکز بیرون از زندان در حال اجرا دارند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید