مارس 8, 2015 9:46 ق.ظ

روش حذف نام همسر سابق از شناسنامه

حق و حقوق : ممکن است اتفاق بیافتد که بعد از ازدواج طرفین به دلایلی مجبور به جدایی شوند. حال سوالی که مطرح است این می باشد که آیا امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه وجود دارد؟

در این مورد ۲ فرض قابل بررسی می باشد:

الف) قبل از طلاق رابطه جنسی صورت نگرفته است.

چنانچه زن مدخوله نباشد با گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه می توان مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم های مربوطه تقاضای صدور المثنی نماید. در این صورت نام همسر سابق در شناسنامه درج نخواهد شد. این حکم درمورد مرد نیز جاری خواهد بود.

ب) قبل از طلاق رابطه جنسی صورت گرفته است.

در این حالت یعنی فرضی که بین زوجین رابطه جنسی برقرار باشد اداره ثبت احوال از دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق خودداری می کند. زنی که خواهان حذف نام همسر سابق است باید مردی را بعنوان خواستگار خود معرفی کرده و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق گواهی سردفتر را مبنی بر خواستگاری و تمایل به عقد از سوی طرفین به ثبت احوال ارائه دهد. در این صورت ثبت احوال نسبت به دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق اقدام خواهد کرد.

نکته دادرسی : طرح دعوا به طرفیت اداره ثبت احوال و با خواسته الزام این اداره به صدور شناسنامه المثنی و حذف نام همسر سابق از شناسنامه می باشد. دادگاه صالح در مورد این دعوا همان دادگاه محل صدور شناسنامه خواهد بود.  با صدور حکم دادگاه و ارائه آن به ثبت احوال ُ اداره مزبور مکلف به اجرای حکم دادگاه خواهد بود.

نظر خود را با ما در میان بگذارید

2 دیدگاه

  پاسخ کامیابی:

  سلام
  مطلب مفیدی بود جناب اکبری
  استفاده کردیم.

  پاسخ استاد میثم اکبری:

  تشکر