جولای 11, 2015 8:13 ب.ظ

دکتر محمد صالح ولیدی درگذشت

اعضای هیئت علمی وب سایت حق و حقوق این ضایعه تاسف بار را به جامعه حقوقی کشور تسلیت عرض می کند و برای خانواده بزرگوار استاد آرزوی صبر و سلامتی دارد.

حق و حقوق نیوز : دکتر محمد صالح ولیدی در سال ۱۳۱۵ در شهر سنندج به دنیا آمد. وی پس از گذراندن دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی، در سال ۱۳۵۸ موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی(Ph.D) رشته جزا و جرم شناسی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد.نامبرده پس از وقوع انقلاب اسلامی و پس از شرکت در برنامه های حوزه و دانشگاه از سال ۱۳۶۱ به عضویت هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شیراز و سپس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و از سال ۱۳۶۹ به عضویت تمام وقت هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی با رتبه علمی دانشیاری در آمد که تا کنون ادامه دارد.

گروه : علوم انسانی
رشته : حقوق
گرایش : جزا و جرم شناسی

                           زندگینامه استاد صالح ولیدی
والدین و انساب : پدر محمد صالح ولیدی،معروف به شیخ محمد صادق فرزند شیخ محمد امین(برابر شجره نامه آیت الله مردوخی در کتاب تاریخ مردوخی،چاپ دوم ناشر غریقی سال ۱۳۵۱) از سادات شیخ شهاب الدین کاکر زکریا و از نواده های حضرت امام مجتبی(ع) است.
تحصیلات رسمی و حرفه ای : محمد صالح ولیدی تحصیلات ابتدایی و متوسطه ودوره مقدماتی حوزه را در سنندج گذراند و سپس وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد.وی پس از گذراندن دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی، در سال ۱۳۵۸ موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی(Ph.D) رشته جزا و جرم شناسی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. دکتر ولیدی در حال حاضر سرگرم تکمیل تحصیلات حوزه خودش است که با شرکت در درس خارج فقه حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی آن را دنبال می کند.
استادان و مربیان : مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقایان سنگلجی،مشکات و شهابی و آقای دکتر ابراهیم پاد از اساتید محمد صالح ولیدی بوده اند.
همسر و فرزندان : محمد صالح ولیدی متاهل و دارای همسر بنام سرکار خانم تاج نصرت خاتمی ،بازنشسته آموزش و پرورش می باشد.دکتر ولیدی دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر می باشد. هاندا ولیدی،خانه دار- هلن ولیدی،خانه دار – غلامرضا ولیدی ،شغل آزادو دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی- ناریا ولیدی ،دارای مدرک دکترای داروسازی
وقایع میانسالی : محمد صالح ولیدی پس از اخذ دکترای رشته جزا و جرم شناسی از دانشگاه تهران و پس از وقوع انقلاب اسلامی و پس از شرکت در برنامه های حوزه و دانشگاه از سال ۱۳۶۱ به عضویت هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شیراز و سپس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و از سال ۱۳۶۹ به عضویت تمام وقت هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی با رتبه علمی دانشیاری در آمد که تا کنون ادامه دارد.
مشاغل و سمتهای مورد تصدی : مشاغل و سمتهای مدیریتی و اجرایی محمد صالح ولیدی به قرار زیر است: – مدیر گروه حقوق دوره کارشناسی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی – رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی – مدیر گروه جزا و جرم شناسی کارشناسی ارشد گرایش حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه ازاد اسلامی نراق – معاون دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی
مراکزی که فرد از بانیان آن به شمار می آید : دکتر محمد صالح ولیدی دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق و جرم شناسی را در دانشگاه آزاد اسلامی نراق را راه اندازی کرده است. وی همچنین شعبه جرم شناسی(NGO) را در استان کرمانشاه در سال ۱۳۸۵ را با مسئولیت خودش را تاسیس کرده است.
سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : محمد صالح ولیدی در کنار تدریس در مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی ،به راهنمایی پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد و دکترای جزا و جرم شناسی می پردازد. ایشان در کنگره های داخلی و خارجی با ارائه مقاله شرکت می کند.
جوائز و نشانها : محمد صالح ولیدی تقدیرنامه های متعددی را در زمینه های پژوهشی و همچنین بمناسبتهایی از قبیل استاد نمونه بدفعات در سالهای متعددی و همچنین لوح های تقدیر و جوایز را بمناسبت ارائه مقاله در همایشهای داخلی و خارجی دریافت کرده است. ایشان در دانشگاه تهران تدریس می کردند.

                           آثار مرحوم صالح ولیدی

۱ – حقوق جزای اختصاصی جلد هشتم،جرایم علیه عفت داخل عموم
ویژگی اثر : امیر کبیر سال ۱۳۸۲،۱۳۸۴
۲–  حقوق جزا اختصاصی
ویژگی اثر : جلد اول،جرایم علیه اموال،انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۶-۱۳۶۹-۱۳۷۲-۱۳۷۶ و ۱۳۸۲
۳ – حقوق جزا عمومی
ویژگی اثر : جلد اول ،انتشارات سمت سال ۱۳۷۱ چاپ دوازدهم سال ۱۳۸۵
۴– حقوق جزا و جرم شناسی ،مجموعه پرسشهای چهارگزینه ای و پاسخ آنها
ویژگی اثر : انتشارات خورشید سال ۱۳۸۱
۵ – حقوق جزا(مسئولیت کیفری)
ویژگی اثر : انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۱-۱۳۶۶-۱۳۷۱
۶ – حقوق جزای اختصاصی جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
ویژگی اثر : زبان: فارسی نویسنده: محمد صالح ولیدی چاپ اول: ۱۳۸۰ نوبت چاپ: چاپ دوم۱۳۸۳ تعداد صفحات: ۴۱۲ نام انتشارات: امیرکبیر شابک : Xـ۰۷۵۱ـ۰۰ـ۹۶۴ بهای کتاب:۲۷۰۰۰ریال اثر درباره بررسی قوانین جرایم اجتماعی در زمینه اخلاق عمومی است . نویسنده که استاد و مدرس دانشگاه درباره حقوق اختصاصی و عمومی است در این کتاب با استناد به قوانین عمومی موضوعی کشور و شرح مقدس اسلام و جرایم رویداده به نقد و بررسی و تشریح موضوع پرداخته است .
۷ – حقوق جزای اختصاصی جلد پنجم،تخریب اموال ؟ عمدی استاد
ویژگی اثر : نشر داد سال ۱۳۷۶ تجدید چاپ ۱۳۷۹
۸ – حقوق جزای اختصاصی جلد چهارم ،جرایم مالی علیه آسایش عمومی
ویژگی اثر : انتشارات خیام سال ۱۳۷۷
۹ -حقوق جزای اختصاصی جلد دوم
ویژگی اثر : جرایم علیه اشخاص،انتشارات امیر کبیر سال ۱۳۶۷ چاپ هشتم ۱۳۸۵
۱۰– حقوق جزای اختصاصی جلد سوم
ویژگی اثر : جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی،نشر داد سال ۱۳۷۱ چاپ چهارم ۱۳۷۶
۱۱ – حقوق جزای اختصاصی جلد هفتم،مسائل مربوط به جرایم علیه اشخاص اموال و امنیت و آسایش عمومی
ویژگی اثر : نشر داد سال ۱۳۷۵
۱۲– حقوق جزای اختصاصی چک پرداخت نشدنی
ویژگی اثر : نشر داد سال ۱۳۷۲ چاپ جدید ۱۳۷۵
۱۳ – حقوق جزای عمومی ،جلد چهارم،واکنش جامعه علیه جرم
ویژگی اثر : نشر داد سال ۱۳۷۵ تجدید چاپ سال ۱۳۷۸
۱۴ – حقوق جزای عمومی جلد سوم
ویژگی اثر : مسئولیت جزایی و مشارکت در جرم سال ۱۳۷۴
۱۵ – حقوق کیفری اقتصادی
ویژگی اثر : نشرمیزان سال ۱۳۸۶
۱۶ – رساله علمی و عملی در اصول مبانی جرم شناسی
ویژگی اثر : سال  1360

پی نوشت :

مراسم تشییع آن مرحوم ساعت 8/30 روز یکشنبه 94/4/21 از مقابل درب منزل واقع در تهرانپارس روبروی ترمینال شرق خیابان شهید مهرنامی پلاک 3 و مراسم ختم از ساعت 16 تا 17/30 روز پنجشنبه 94/4/25 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می گردد. حضور تمام جامعه حقوقی در این مراسم اولاً نشان دهنده حمیت صنفی و ثانیاً تسلی خاطر بازماندگان آن استاد فرهیخته خواهد بود.

نظر خود را با ما در میان بگذارید