جولای 31, 2015 4:07 ق.ظ

در قانون امر به معروف چه اماکنی مشمول حریم خصوصی نیست؟

شرح مواد مهم قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را از این قسمت مطالعه کنید

حق و حقوق : مشاور دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: گروه‌های پژوهشی دانشگاه‌های علوم انسانی می‌توانند موضوع فریضتین را به عنوان موضوع پایان نامه‌های دانشجویان پیشنهاد دهند.

حجت‌الاسلام محمدحسین توانایی در دومین نشست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران به تبیین و تشریح قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پرداخت و اظهار کرد: این قانون به اصل هشتم قانون اساسی مربوط می‌شود و بعد از 36 سال این قانون در 24 ماده و 19 تبصره در 23 فروردین ماه 94 تصویب شد و در دوم اردیبهشت ماه سال جاری به تایید شورای نگهبان رسید.

وی با اشاره به ماده 5 قانون امر به معروف و نهی‌ازمنکر مبنی بر اینکه در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص شد مگر در مواردی که قانون مشخص کند، افزود: در تبصره این ماده آمده است: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.

مشاور دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان این‌که «در ماده 9 این قانون آمده که اشخاص حقیقی و حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند» تصریح کرد: ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون جرم شناخته شده است علاوه بر مجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه هفت می‌شود.

وی با بیان این‌که «آیت‌الله جنتی به انتخاب شورای سیاست‌گذاری به عنوان رئیس ستاد امر به معرف و نهی از منکر انتخاب شد» افزود: این ستاد در کشور 17 و در استان 18 عضو دارد و اشخاص دیگر نمی‌توانند به جای اعضای ستاد در جلسات شرکت کنند.

توانایی اظهار کرد: در ماده 23 این قانون آمده است: علاوه بر استفاده از ردیف بودجه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر به دولت اجازه داده می‌شود از بودجه فرهنگی دستگاه‌های اجرایی به امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دهند.

وی افزود: در رشته علوم انسانی بسیاری از رشته‌ها به صورت بین رشته‌ای به موضوع امر به معروف و نهی از منکر مربوط می‌شود و گروه‌های پژوهشی دانشگاه می‌توانند موضوع فریضتین را به عنوان موضوع پایان نامه‌های دانشجویان پیشنهاد دهند.

نظر خود را با ما در میان بگذارید

2 دیدگاه

  پاسخ یوسف احمدی:

  یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُیُوتاً غَیْرَ بُیُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَ تُسَلِّمُوا عَلى‏ أَهْلِها ذلِكُمْ خَیْرٌ لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ (27) فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیها أَحَداً فَلا تَدْخُلُوها حَتَّى یُؤْذَنَ لَكُمْ وَ إِنْ قِیلَ لَكُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْكى‏ لَكُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ (28).»سوره نور
  اى كسانى كه ایمان آورده اید در خانه هایى غیر از خانه خود وارد نشوید تا اجازه بگیرید و بر اهل آن خانه سلام كنید، این براى شما بهتر است، شاید متذكر شوید.
  آیه 28؛ و اگر كسى در آن نیافتید داخل آن نشوید تا به شما اجازه داده شود، و اگر گفته شود بازگردید، بازگردید، كه براى شما پاكیزه تر است و خداوند به آنچه انجام مى دهید آگاه است
  برادر عزیز ایا می دانید زیر همین اسمان زیر اسمان ابی و و در کشور شیعه و ملک زیر بیرق ولایت به خانواده شهدا بی حرمتی مشود
  در تاریخ 15 مرداد ساعت 4 بامداد جهاد کشاورزی خمینی شهر(اصفهان )بدون دادن ابلاغ و حتی اطلاع شفاهی و گرفتن اجازه با ده ها نف نیروی انتظامی؟؟ به ساختمان(خانه باغ شخصی با شکستن درب وارد شده و انجا را با تمام وسایل داخلش ویران کردند و وقتی افراد امدند که کار از کار گذشته بود
  “خانواده شهدا شمع چراغ این ملت هستند”
  درد ناک و مصیبت اینجاست که صاحب ملک خواهر سردار شهید حلوایی است که زمان وقوع این عمل در مسافرت بوده و بعد از برگشت؟؟؟؟؟؟
  و خواهر شهید و پدر شهید با صدای بلند می گفتند ترا بخدا اسم شهید مارا از سر در خیابا نها و کوچه های شهر بردارید و سپس به خانواده اش بی حرمتی کنید
  التماس دعا

  پاسخ danial:

  گل بود به سبزه نیز اراسته شد .