آگوست 21, 2015 2:05 ب.ظ

دانلود مواد ۱ تا ۹۲ و مواد ۱۸۳ تا ۲۱۸ شرح جامع قانونی مدنی فرهاد بیات

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: کتاب شرح جامع قانونی مدنی فرهاد بیات می باشد که یکی از کتب آموزشی حقوق مدنی است. خصوصیات این کتاب همراه با دانلود رایگان قسمتی از کتاب این مولف فرهیخته در این یادداشت قابل دریافت می باشد.

پیشگفتار مولف

«اللّهم زِدنی علما»

آغازگر کتاب، سپاس و ستایش پروردگاری است که آدمی را به زیور عقل بیاراست و برای تشخیص حق از باطل به او نعمت کتاب و فرقان بخشید.

کتاب حاضر بر اساس ترتیب مواد قانونی به نظم کشیده شده و هدف از آن، حرکت در محور قانون است تا در میدان عمل، کاربرد بیشتری داشته باشد. فعالان عرصة حقوقی می‌توانند با توجه به عناوین انتخاب شده برای هر ماده به راحتی حکم مسألة مورد نظر خود را از میان انبوه مواد قانونی بیابند و با مطالعة حاشیة‌ آن ماده، ضمن درک مفاهیم و اصطلاحات به کار رفته در متن مواد، با قوانین مرتبط، رویة قضایی و آرای حقوقدانان در آن زمینه بیشتر آشنا شوند. در راستای تأمین اهداف بالا، کتاب پیش رو بر اساس اصول زیر نگارش یافته است:

۱– تبیین واژه‌های به کار رفته در مواد و تمییز آنها از واژه‌های مشابه:

درک مفهوم واژه‌ها و اصطلاحات حقوقی و تمییز آنها از یکدیگر، حقوقدان را در به کارگیری این واژه‌ها در جایگاه صحیح خود توانمند ساخته و او را از افراد عامی جامعه متمایز می‌گرداند (برای نمونه، در خصوص مفهوم «عقد»، «قرارداد» و «معامله» رجوع کنید به شماره‌های ۳۵، ۳۶ و ۳۷ ماده ۱۸۳ ق. م.)

۲– توجه به قوانین مرتبط:

با توجه به وضع قوانین گوناگون پیرامون مباحث حقوق مدنی، کشف حکم مسألة مطروحه در قانون مدنی، بدون در نظر گرفتن قوانین مرتبط با آن موضوع، نه تنها دشوار بلکه گاه گمراه کننده است؛ زیرا در پاره‌ای از موارد، احکام قانون مدنی از سوی قوانین خاص نسخ شده یا تخصیص خورده‌اند (ر. ک. ش. ۱، ماده ۱۲۸ ق.م.)؛ از سوی دیگر برخی از قوانین مرتبط از چنان اهمیتی برخوردارند که توضیح و تفسیر آنها همانند متن مواد قانون مدنی ضروری می‌نماید که قانون مسئولیت مدنی، از آن جمله است (ر. ک. ص ۱۷۲ تا ۱۷۹).

۳– گزینش و تلخیص آرای قضایی و حقوقی:

اگر چه اثر رأی نسبی و محدود به همان دعواست ولی استناد به آن در دعوی دیگر می‌تواند راهگشا باشد؛ البته هنوز بسیاری از مسائل در دادگاه‌ها مطرح نشده و موضع دادگاه‌ها نسبت به آن نامعلوم است که می‌توان آرا و نظریات مشورتی را برای رفع این خلاء به کار گرفت. در کتاب حاضر رأی قضایی و حقوقی (از جمله آرای دادگاه‌های بدوی، تجدیدنظر، دیوانعالی کشور، آرای اصراری و وحدت رویة هیأت عمومی دیوانعالی کشور و دیوان عدالت اداری، آرای دادگاه‌های عالی انتظامی قضات، نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه و شورای نگهبان و ….) گزینش شده و برای دوری از اطالة کلام، به نحو چکیده و مختصر بیان شده‌اند.

شرح جامع مدنی فرهاد بیات- حق و حقوق

دانلود مواد ۱ تا ۹۲ و مواد ۱۸۳ تا ۲۱۸ شرح جامع قانونی مدنی فرهاد بیات توسط موسسه

حق گستران  برای دانلود آماده شد.

جهت دریافت کلیک کنید

منبع : وب سایت فرهاد بیات

نظر خود را با ما در میان بگذارید

7 دیدگاه

  پاسخ علی پورعلی:

  با سلام و احترام

  احتراما ، ضمن عرض خسته نباشید خدمت سروران گرامی با توجه به حمایت از قشر آسیب پذیر جامعه بویژه کسانیکه بضاعت مالی جهت تهیه کتب حقوقی ندارند پیشنهاد می گردد در صورت کسب اجازه از محضر مولفین کتاب شرح جامع حقوق مدنی بصورت فایل PDF در اختیار عموم در سایت قرار گیرد .

  با تشکر
  پورعلی

  پاسخ علیرضا:

  سلام و تشکر
  فایل جدیدتر کتاب شرح جامع در سایت خود مولف بارگذاری شده است که به روزتر است
  با تشکر مجدد

  پاسخ ع:

  من چون وقت برای آزمون وکالت ندارم میخام ببینم از بین کتاب شرح جامع و در نظم کنونی، کدوم را بخونم بهتره؟ البته تنها دلیل این سوال کمبود وقت است و نه هیچ موضوعی دیگر. تشکر

  پاسخ حق و حقوق:

  بنظرم کتاب نظم کنونی معتبر تره البته نظر مخالف هم وجود داره

  پاسخ ع:

  سلام. خواهش میکنم بفرمایید چند درصد سوالات مدنی وکالت 94 “بطور مستقیم” در این کتاب بودند
  تشکر

  پاسخ حق و حقوق:

  سلام
  ابن کتاب کتاب معتبر و خوبی است
  اما باعرض پوزش بنده واقعاً فرصت ندارم تک تک سوالات رو با کتاب تطبیق بدم
  موفق باشید

  پاسخ محمد:

  بسیار عالی دستتون درد نکنه