آگوست 26, 2015 2:39 ب.ظ

خانواده شهید امر به معروف از قصاص گذشت کردند

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: قاتل شهید علی خلیلی، شهید امر به معروف و نهی از منکر که  با صدور و تایید حکم قصاص، در آستانه اعدام قرار داشت با گذشت پدر و مادر شهید از اجرای قصاص به زندگی بازگشت. پدر و مادر شهید علی خلیلی به عنوان اولیای دم فرزندشان همزمان با دهه کرامت از اجرای حکم قصاص قاتل شهید خلیلی که با حکم شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران و تأیید دیوانعالی کشور به قصاص محکوم شده است، گذشت کردند.
علی خلیلی تیرماه 90 در حین بازگشت به منزل توسط افراد شرور مورد ضرب و جرح قرار گرفت که پس از دستگیری ضارب و مطرح شدن شکایت، خلیلی در نهایت رضایت داد. شدت جراحات وارده به این شهید به حدی بود که چهارم فروردین 93 علی خلیلی پس از تحمل حدود 36 ماه رنج بیماری، در بیمارستان درگذشت و یک ماه بعد هم رییس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که ضربات وارده به خلیلی با مرگ او بی‌ارتباط نبوده است، لذا با شکایت اولیای دم، رسیدگی به پرونده او دوباره در دستور کار قرار گرفت.
پس از شهادت علی خلیلی پرونده بار دیگر به دادگاه رفت. با ابلاغ گزارش پزشکی قانونی به متهم، ۳۰ شهریور ماه دومین جلسه محاکمه ضارب شهید خلیلی برگزار شد و قاضی اصغرزاده رییس شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران ۲۷ مهرماه ۱۳۹۳ گفت: «رای صادر شده و حکم به قصاص متهم داده شده است.»  با اعتراض متهم به رأی صادره، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدید‌نظر به دیوان عالی کشور ارسال شد.
محسن افتخاری رییس دادگاه کیفری یک تهران هم خردادماه سال جاری در مورد پرونده علی خلیلی گفته بود: پرونده عامل شهادت علی خلیلی، طلبه ناهی از منکر که به دیوان عالی کشور ارجاع شده بود، با تأیید حکم قصاص از سوی شعبه رسیدگی کننده، به دادگاه کیفری بازگشت و در روزهای آینده حکم اجرا می‌شود.
پس از برگزاری دو جلسه دادگاه ضارب شهید خلیلی در شعبه 113 دادگاه کیفری به ریاست قاضی اصغرزاده، وی به قصاص نفس محکوم شد و حکم صادره نیز در دیوان عالی کشور تایید شد و در حالیکه همگان منتظر اجرای حکم و قصاص قاتل بودند اما پدر و مادر شهید خلیلی به عنوان اولیای‌دم فرزندشان، با انتشار نامه‌ای از حق خود در قصاص قاتل فرزندشان اعلام گذشت کردند.

 نامه گذشت اولیای دم شهید خلیلی

در متن نامه پرویز خلیلی- اعظم مشتاق‌فرد پدر و مادر علی خلیلی چنین آمده است:
در آستانه میلاد فرخنده امام هشتم حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام و دهه کرامت اینجانبان، پرویز خلیلی و اعظم مشتاق‌فرد به عنوان اولیای‌دم شهید خلیلی، در خصوص اعمال حق قصاص خویش که پس از رسیدگی در شعبه 113 دادگاه کیفری استان تهران در حضور وکلای تسخیری و تعیینی قاتل، پس از تأیید در شعبه پانزدهم دیوانعالی کشور، هم‌اکنون در شعبه سوم اجرای احکام کیفری دادسرای جنایی تهران مطرح است؛ بدینوسیله ضمن سپاس از وکیل محترم‌مان و استاد معزز دانشگاه‌ جناب آقای حامد صفری‌ریزی به استحضار ملت شهیدپرور ایران می‌رسانیم:
فرزند عزیزمان؛ علی جان، اکنون که با خون شاهرگ تو، رایحه دفاع از حریم نوامیس جامعه اسلامی‌مان، بار دیگر جان گرفته است و به کوری چشم معاندان داخلی و خارجی فرهنگ غنی اسلامی‌ و فریضه امر به معروف و نهی از منکر، تو به نمادی برای احیای این واجب از یاد رفته بدل شده‌ای، دیگر چه جای تأثر و ناراحتی از فراق تو ای جوان خنده‌روی ما؛‌
دیگر چه جای غم و اندوه از ندیدن سیمای نورانی تویی که بذل خون خود را با ایثار و گذشت از خطای نابخشودنی خاطی‌ای که جانت را هدف گرفته بود به سرحد کمال رساندی.
شاید بهار کوتاه عمر تو با زنده ماندن معجزه‌آسای تو پس از جراحتت، چندان افزوده نشد، اما ماندی که پیام‌رسان این اعتقاد راسخ قلبی‌ات باشی که اگر هر ملامت‌کننده ناآگاه یا مغرضی از تو می‌پرسید که چرا اینگونه جان برکف، برای رهایی خواهران دینی‌ات از چنگال افرادی غافل عمل نمودی، فریاد می‌زدی که « برای یک لبخند آقا و رهبرت، سیدعلی عزیز» که جانمان به فدایش باد چنین کردی.
بگذار تا رسانه‌های استکباری غرب و نهادهای ضداسلامی بین‌المللی حق ما را در قصاص خطاکاری که گل وجود تو را پرپر کرد و در اعمال آن نمایندگان یک خواست عمومی جامعه اسلامی ایران هستیم، در حالی که نه خود و نه خانواده‌اش هیچ‌گاه متنبه نشدند و بارها در اظهاراتی نسنجیده دل ما را شکسته‌اند، به رسمیت نشاسد؛ و صد البته خداوند متعال این حق را بر هر ولی مظلومی که به ناروا کشته شود ارزانی کرده و فرموده است که « فی‌القصاص حیاة یا اولی‌الابصار».
فرزند شهیدمان؛ علی‌رغم همه قصورها، کوتاهی‌ها و گاه دلشکستگی‌هایی که طی این 4 سال در حق ما روا شد، ما نیز به تو اقتدا کرده و با استعانت از الطاف خفیه الهی و با توسل به قلب عالم امکان، حضرت بقیة‌الله‌الاعظم ارواحنا‌ له‌الفدا، به امید یک لبخند آقا و رهبرمان حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای،‌ بدون ذره‌ای چشم‌داشت، مراتب گذشت قاطع و منجز خویش را از حق قصاص خود به اطلاع عموم مردم حزب‌الله ایران می‌رسانیم.

نظر خود را با ما در میان بگذارید