آگوست 9, 2015 3:10 ب.ظ

تفاوت تامین خواسته و دستور موقت

حق و حقوق : در این یادداشت تفاوت تامین خواسته و دستور موقت را به زبان ساده شرح می دهم.

 تامین خواسته

تامین خواسته یعنی توقیف کردن موضوع دعوا (تامین یعنی توقیف کردن و خواسته هم یعنی موضوع دعوا که خواهان ادعای اون رو داره).یعنی خواهان به دادگاه میگه که مال موضوع دعوا رو تا تعیین تکلیف دعوا برایم حفظ کن.
مثلا شما میرید دادگاه علیه من اقامه دعوا میکنید که این تاکسی که دست آقای تحریری است مال منه.(پس موضوع دعوا یک تاکسی است)حال ممکنه که تا قاضی بخواد راجع به این دعوا حکم صادر کنه حداقل 3 ماه طول بکشه و در این فاصله من میتونم هزار بلا بر سر این تاکسی بیارم.حداقلش اینه که 3 ماه صبح تا شب با این تاکسی کار کنم و فرسودش کنم. برای همین قانون یک مزیت به شما داده و گفته که میتونید برید دادگاه و تقاضای توقیف اون رو تا موقع صدور حکم قطعی بکنید.یعنی میرید دادگه میگید آقای قاضی ممکنه تا شما حکم صادر کنید و قطعی بشه 6 ماه طول بکشه و تا اون موقع آقای تحریری ماشین رو داغون میکنه و از شما تقاضا دارم تا تعیین تکلیف نهایی دعوا تاکسی رو توقیف کنید.(تقاضای تامین خواسته)
دادگاه به ما میگه اول ….. تومان به عنوان خسارت احتمالی پرداخت کن تا تاکسی رو واست توقیف کنم.چون ممکنه که شما واقعا صاحب تاکسی نباشید و از این توقیف به آقای تحریری خسارت وارد بشه و این خسارت احتمالی برای جبران خسارت احتمالی وارده به خوانده هست.
خب،حالا دادگاه میگه تا خسارت احتمالی نپردازی تاکسی رو واست توقیف نمی کنم. هر وقت خسارت احتمالی رو نقدا پرداخت کردیم دادگاه قرار تامین خواسته صادر میکنه.
در برخی جاها دعوای خواهان مسلم است و معلومه که دروغ نمیگه.برای همین قانون گفته که در این موارد بدون گرفتن خسارت احتمالی تامین خواسته صادر میشه(ماده 108) یکیش جاییه که مستند دعوا سند رسمی است.دومیش جاییه که مستند دعوا اسناد تجاری واخواست شده است و سومیش هم جاییه که خواسته در معرض تضییع و تفریط است(البته در اینجا دعوا مسلم نیست و نگرفتن خسارت احتمالی به جهت جلوگیری از فوت وقته). این از تامین خواسته اما دستور موقت چیست؟

دستور موقت:

دستور موقت یه چیزی شبیه تامین خواسته است.مسلمأ این توضیح من در هیچ کتابی پیدا نمیشه:
ماده 310 به بعد آیین دادرسی مدنی در خصوص دادرسی فوری است که هیچ کس به این نکته قانون نکاه نمیکنه.ما یک دادرسی عادی داریم که از ماده 1 تا 309 است و یک دادرسی فوری و عجله ای که ماده 310 تا تا 325 راجه بهش سخن گفته
نتیجه ی دادرسی عادی صدور رای (حکم یا قرار) است اما نتیجه دادرسی فوری صدور دستور موقت است و بعد از دادرسی فوری و صدور دستور موقت (که باعث جلوگیری از ورود خسارت بیشتر میشه) باید دادگاه رسیدگی عادی رو هم انجام بده و رای صادر کنه.
مثلا در دادرسی عادی میگه باید دادخواست بدی،در دادرسی فوری هم میگه باید در خواست بدی (نمیگه دادخواست چون دادخواست فرم چاپی مخصوص است و تا تهیه بشه زمان میبره و بنابراین گفته درخواست که توی یه تکه کاغذ پاره هم میشه درخواست رو نوشت) اما اگر فوریت اقتضا کرد حتی شفاهی هم عیب نداره .
در دادرسی عادی میگه طرفین باید دعوت بشن، در دادرسی فوری هم میگه دعوت بشن اما اگر فوریت اقتضا کرد بدون دعوت دستور موقت صادر میشه و…
میبینید که دادرسی فوری هم همون دادرسی عادیه اما قانون حواسش به فوریت است و همه جا شرایط رو برای رسیدگی یک روزه و فوری فراهم کرده است.

نویسنده : حمیدرضا تحریری

نظر خود را با ما در میان بگذارید

5 دیدگاه

  پاسخ محمدرضا:

  سلام وقت بخیر
  هیج جا توضیح به این واضحی و با مثال ندیده بودم
  عالی بود و خدا خیرتان دهد.
  اگر سوالی داشتم به چه روشی می تونم بپرسم تشکر

  پاسخ حق و حقوق:

  سلام
  خواهش می کنم
  از طریق کانال حق گستران

  پاسخ Amis:

  در خصوص تامین خواسته همیشه موضوع تامین خواسته توقیف عین معین نیست در بسیاری از موارد خواسته عین معین نیست، یا عین معینه ولی به هرجهتی قابل توقیف نیست که دادگاه نسبت به توقیف قیمت اون اقدام میکنه، مثال تأکسی که بیان فرمودید در اینجا مصداق عین معین میباشد که دادگاه بدون محدودیت دستور توقیف اون را با وجود همه شرایط صادر میکنه، ولی اگر عین معین نباشه در عمل محاکم نسبت به توقیف تاکسی در قبال خواسته اقدام نخواهند کرد.

  پاسخ رحیم نظری:

  عرض سلام وادب واحترام خدمت شما استاد پر تلاش.
  ممنون از تمامی مطالب باکیفیت وکاملتون.
  موفق و موید باشید

  پاسخ استاد میثم اکبری:

  سلام
  تشکر نظر لطف شماست
  خیلی از فایلها و مطالب مفید هست که واقعاً به علت مشغله کاری فرصت نمیشه ارائه کنم
  امیدواریم در حد توانمان در کسب موفقیت حقوقدانان فرهیخته سهیم باشیم
  موفقیت حق و حقوق شماست
  شک نداشته باشید موفق خواهید شد