نوامبر 21, 2015 1:53 ب.ظ

تدوین طرح وکیل خانواده با هدف کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری

حق و حقوق نیوز: معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه طرح وکیل خانواده موجب کاهش ترافیک کاری دادگستری می‌شود، گفت: در حال حاضر در کمیته امداد کمک حقوقی برای اقشار مختلف صورت می‌گیرد.

الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور در همایش وکلای نیکوکار کمیته امداد که از صبح امروز در حال برگزاری است، اظهار کرد: تیمی در معاونت حقوقی بر روی سه طرح وکیل خانواده ،وکیل اجباری و بیمه وکالت مشغول به کار هستند و در صددیم در تعامل با قوه مقننه و قوه قضاییه این طرح ها را نهایی کنیم.

وی با بیان اینکه طرح وکیل خانواده موجب کاهش ترافیک کاری دادگستری می‌شود، افزود: در حال حاضر در کمیته امداد کمک حقوقی برای اقشار و مردمی که نیاز به کمک حقوقی دارند صورت می‌گیرد؛ اما سوال اینجاست که آیا برای همه ملت ایران و اقشار مختلف دسترسی به این خدمات را دارند؟ بنابراین اینکه ما بتوانیم در زندگی اجتماعی و خانوادگی اطلاعات حقوقی به جامعه بدهیم اهمیت بسزایی دارد.

امین زاده گفت: وکلا مانند اطبا هستند و مورد اطمینان مردم جامعه و ارباب رجوع هستند. این در حالی است که با عملیاتی شدن وکیل خانواده هر زمان خانواده اراده کند بدون اتلاف وقت وکیل خانواده می‌تواند به عنوان نقش پیشگیرانه وارد شود و از بسیاری از پیامدها حلوگیری کند

وی تصریح کرد: امور اجتماعی ما آنقدر تخصصی شده است که همه افراد نمی‌توانند در همه امور تخصص داشته باشند  و نیازمند وکیل هستند . باید طرح بیمه وکالت توسعه یابد و در این زمینه فرهنگ سازی شود چرا که مردم برای امور حقوقی باید به بیمه وکالت اتکا کنند.

معاون حقوقی رئیس جمهور اظهار کرد: فلسفه بیمه ایجاد امنیت است بنابراین بیمه وکالت می‌تواند به صورت فعال این آسایش و امنیت را به ارمغان بیاورد؛ چرا که این امر حجم انبوه مراجعه به مراکز قضایی را کاهش می دهد.

این حقوقدان اضافه کرد: ما در حال حاضر وکالت اجباری در امور حاد کیفری داریم؛ اما هر سه این تاسیسات باید با هدف کمک به اقشار کم درامد انجام شود و کمیته امداد نیز در همین راستا در حرکت است.

به گفته وی با کمک به بنیان های اقتصادی، گفتمان بین وکیل و خانواده از گفتمان غیرشفاف به گفتمان آشنا و مانوس تبدیل می‌شود. امین زاده تاکید کرد: شرکت های بیمه گر هم باید هدفشان رفع نیاز اشخاص ضعیف باشد و نباید نگاه تجاری و کاسبکارانه داشته باشند.

وی پیشنهاد داد که درآمدی از برنامه هدفمندی یارانه ها به تامین خدمات حقوقی مردم اختصاص یابد و امیدواریم بتوانیم طرح های مذکور را اجرایی کنیم. 

نظر خود را با ما در میان بگذارید