دسامبر 16, 2015 7:39 ب.ظ

انتشار بخشی دیگر از پاسخ‌های حقوقی و قضایی

حق و حقوق : به گزارش خبرگزاری میزان، هم‌اکنون آخرین پاسخ‌های کارشناسان حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به پرسش‌های مطرح شده مخاطبان در بخش “وکیل‌آنلاین” قابل مشاهده است و در این مطلب نیز پرسش‌های مخاطبان و پاسخ‌های کارشناسان می‌آید.
ضمنا ارسال کنندگان پرسش برای بخش وکیل‌آنلاین می‌توانند درخواست ارسال پاسخ را بطور خصوصی به آدرس ایمیلی که در هنگام طرح سئوال ارائه می‌کنند، بدهند.
همه افرادی که پرسشی در زمینه‌های حقوقی، قضایی و مالیاتی داشته باشند، می‌توانند با کلیک کردن روی آرم مخصوصی که در بالای صفحه اول خبرگزاری میزان در سمت چپ با عنوان “وکیل‌آنلاین” بارگذاری شده، به صفحه مربوطه بروند و پرسش‌های خود را در بخش “نظرات بینندگان” تایپ و برای ما ارسال کنند تا در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از سوی کارشناسان حقوقی، قضایی و مالیاتی به آنها پاسخ داده شود.

اما پرسش‌های شما و پاسخ‌های کارشناسان:

با سلام اگر به جهت درخواست صدور سند ملکی با استعلام ثبت از منابع طبیعی مشخص شود که ملک مورد نظر نه در مستثنیات است و نه در اراضی ملی بلکه در گپ است واداره مربوطه نیز پاسخگو نباشد . آیا میتوان شکایت کرد یا خیر؟ با تشکر
پاسخ کارشناس: در صورتی که تشخیص اعلام شده (گپ)، به موجب نظر و تشخیص هیات بوده باشد، مطابق قوانین مربوطه، این نظر همواره قابل اعتراض و خدشه خواهد بود. اما در صورتیکه اعلام گپ بودن زمینِ مورد اختلاف در قالب رسیدگی و تشخیص هیات نبوده باشد و هیات مزبور از رسیدگی و تشخیص و تعیین تکلیف نمودن نهایی امتناع ورزد، از حیث تخلفات اداری موضوع قابل بررسی و پیگیری در هیات رسیدگی به تخلف اداری خواهد بود. بنابراین در صورت احراز تخلف، ذی نفع می تواند به جهت اصل ورود خسارت بدین سبب به دیوان عدالت اداری مراجعه نماید. هرچند تعیین میزان خسارت بر عهده دادگاه عمومی می باشد.

با سلام و خسته نباشید. ۷ماه ‍‍‍‍‍‍‍قبل در یک تصادف رانندگی که منجر به شکستن بینی ام شد به بیمارستان منتقل شدم و تو بیمارستان چون فکر میکردم چیزیم نشده به مامور بلیس گفتم شکایتی ندارم اما بعدا عکس های رادیولوژی نشون داد که بینی ام از دو جا شکسته برا همین رفتم از راننده شکایت کردم و كاراي پزشکی قانونی رو انجام دادم بلیس کروکی کشید و راننده مقصر شد.اما دادگاه که تشکیل شد برام هیچگونه دیه یا خسارت تعیین نکرد فقط راننده محکوم شد همین. دادگاه میگه چون تو بیمارستان رضایت دادم دیه نمیگیری. کاری نمی تونم بکنم ؟ چون تمام خرج عمل بینیم رو خودم دادم. لطفا راهنمایی کنید با تشکر.
پاسخ کارشناس: مطابق قانون عدول از گذشت پذیرفته نخواهد بود؛ مگر آنکه گذشت مشروط و یا معلق بوده باشد. به طور مثال شما رضایت خود را مشروط یا معلق به عدم ورود جراحت یا آسیب گردانده باشید. بنابراین، در صورت ورود آسیب یا جراحت بعد از اعلام رضایت امکان رجوع از رضایت برای شما وجود خواهد داشت.

با سلام و احترام 11 سال پیش اقدام به خرید یک باب آپارتمان در مجموعه ای 6 واحدی نمودم.چون هیچ اطلاعاتی در مورد اینگ.نه معاملات نداشتم توجهی به اسناد معامله از جمله سند و صورتمجلس تفکیکی نکردم و تنها خوشحال بودم که همسرم را صاحبخانه کرده ام.زمین وقفی است.حالا که قصد تخریب و باز سازی مجموعه را داریم معلوم شده که سازنده اصلی که هم اکنون نیز در مجموعه سکن است سرایداری را به یکی از همسایگام و سهم مشاعات پشت بام صه نفر از ما ها را به کسی دیگری فروخته و اقدام به ساخت واخد ششم و فروش آن به او نموده در حالیکه در صورتمجلس تفکیکی 11 سال پیش ما هیچ ذکری از واحد ششم نیست.حالا آن که میگوید سرایداری را خریده میگوید باید به اندازه 24 متر آن به قدرالسهم من بیفرایید و نفری 40 میلیون تومان هم التزام یدهید که در وقت صدور اسناد ساختمان جدید زیرش نزنید و واحدششم هم میگوید تنها در صورتی رضایت به تخریب میدهم که تعهد بدهید یک پارکینگ مجانی در ساختمان جدید به من بدهید. لطفاً راهنمایی کنید برای تعیین تگلیف وضعیت مالکیت در این مجموعه چه باید بکنیم ؟ اجر شما با خدا و دعای ما.
پاسخ کارشناس: مالک هر آپارتمان به نسبت مساحت قسمت اختصاصی ،مالک زمینی که ساختمان در آن بنا شده می باشد و با مالکین دیگر مشاعاً در زمین آن سهیم است؛ حتی اگر حق استفاده اختصاصی از قسمت مشترک را از خود سلب نموده باشد. بنابراین، مالک یا مالکین دیگر آپارتمان ها حق ندارند با تمسک به این امر که مالک مشاع حق استفاده از قسمت اشتراکی را از خود سلب نموده، بر خلاف صورتمجلس تفکیکی و پایان کار، قسمت های مشترک را به واحد مسکونی تبدیل و سهم مالک مشاع را در عرصه کاهش داده و برای خود حق اختصاصی و انحصاری مالکانه در قسمت مشاع قائل شوند و حتی مجوز شهرداری یا پرداخت جریمه نیز نمی تواند از مالک مشاعی آپارتمان در قسمت مشترک سلب مالکیت نماید.

با سلام فرزندم درحادثه رانندگی فوت کرد درروزحادثه دو فقره چک که ازبابت فروش ماشین سواری اش داشته به حساب خانمش می گذارد وچک ها 5ساعت قبل ازحادثه نقد وبه حساب خانمش واریز می شود الحال خانمش مدعی است که این پول راشوهرش چون به حساب او ریخته مال خودش است وحاضر نیست به بقیه وراث سهم شان را بدهد لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ کارشناس: شما می توانید ثمن ناشی از فروش خودرو را به نسبت سهم الارث خود از زوجه مطالبه نمایید. بنابراین و در صورتی که زوجه مدعی این امر باشد که وجه حاصل از فروش ماشین جزو ماترک نبوده و زوج آن وجه را به وی بخشیده یا بابت دینی که به وی داشته، پرداخت صورت گرفته، وی ناگزیر به اثبات ادعای خود خواهد بود. زیرا به موجب قانون پرداخت دیون مقدم بر هر امری خواهد بود.

مستاجرهستم ودر قرارداد اجاره ام ذکر شده هرفصل مبلغ معینی بابت شارژ ساختمان به صاحب خانه پرداخت کنم لیکن صاحبخانه که مدیر ساختمان هم هست از ارایه صورتحساب هزینه ساختمان استنکاف می ورزد.تکلیف قانونی بنده و موجر که مدیر ساختمان هم هست چیست؟
پاسخ کارشناس: با توجه به اینکه پرداخت شارژ ماهیانه در قرارداد به صورت شرط ضمن عقد اجاره و با تعیین مبلغ مشخصی درنظر گرفته شده است، در چنین فرضی شما ملزم به پرداخت شارژ ماهیانه مطابق توافق صورت گرفته در قرارداد می باشید. به عبارتی دیگر شما نمی توانید پرداخت شارژ را منوط یا موکول به ارائه صورتحساب و ریز هزینه ها بنمایید. این در حالی است که مطابق قانون ارائه صورتحساب ها و یا ریز هزینه ها از وظایف مدیر ساختمان بوده. بنابراین وی ملزم به رعایت این امر خواهد بود.

باسلام. من در آموزش عالی ربع رشیدی تبریز دانشجو هستم. در تابستان مدرک پیش دانشگاهی خود را با دادن تعهد امانت گرفتم اما متاسفانه اصل آن را گم کرده ام و کپی آن در پرونده دانشگاه موجود است. و مدیر آموزشی از انتخاب واحد اینجانب در نیمسال اول 94 جلوگیری کرد چون من نتوانستم پیش دانشگاهی را پس بدهم. و اسرار فایده ای نداشت. حال در دانشگاه دیگری در همان رشته شرکت کرده و قبول شدم و می خواهم ریزنمرات خود را پس از انصراف از آن موسسه بگیرم و به دانشگاه جدید بیاورم تا برابرسازی شود و ادامه تحصیل دهم. آیا موسسه اول می تواند از دادن ریزنمرات دوران تحصیل سرباززند؟ در حالیکه من تمام شهریه هایم را سر موقع پرداخت نموده ام. اگر ریزنمرات مرا ندهد آنوقت من چه می توانم بکنم. چون مدیر آموزش آن موسسه بسیار برای من مشکل ایجاد کرده است.
پاسخ کارشناس: زمانی که شخصی در چنین موسساتی مشغول به تحصیل می باشد، هر دو طرف تعهداتی را در قبال یکدیگر دارا می باشند، من باب مثال شما وظیفه پرداخت شهریه را بر عهده خواهید داشت و از طرف دیگر آن موسسه مکلف به ارائه خدمات مورد توافق به شما می باشد. النهایه، اینکه ارائه ریز نمرات که همان نتیجه و ماحصل فعالیت و آموزش شما در آن موسسه می باشد، از وظایف، تکالیف و تعهدات آن موسسه خواهد بود.

باسلام احتراما درسال 1390یکی از دوستان میخواست وامی از یکی از صندوقها به مبلغ 50میلیون دریافت کند بنده به اتفاق 5نفردیگرکه قراربود ضامن نامبرده شویم هرنفریک فقره چک جهت استعلام از حسابمان دادیم به مبلغ 65میلیون تومان پس از گذشت چندروز وام گیرنده اعلام نمود که از دریافت وام باتوجه به مضاربه ای بودن انصراف دادم وچک خودراپس از ابطال توسط بانک پس گرفتم مدارک شمارانیز به شعبه محل خودمان میفرستندکه بگیرید اما پس از گذشت مدتی باخبرشدیم که باجناق ایشان باتبانی رییس صندوق باجعل امضا ما ازروی چکهاوتشکیل پرونده مبلغ 30میلیون وام باواریزبه حساب وام گیرنده وجعل امضا ایشان از حساب نامبرده برداشته اند اکنون ما مانده ایم با 30تومان وام ومعوقات ان به چه صورت میتوانیم حق خودمان را ثابت کرده وجاعلین را گیربیاندازیم چه دادخواستی بایدبدهیم
پاسخ کارشناس: شخصی که امضای وی جعل شده است، مطلقاً نباید در زمره مسئولین سند بحساب آید؛ زیرا هرچند دارنده ناآگاه سند که وام را پرداخت نموده به امضاهای مجعول در سند نیز اعتماد کرده و حقوقی را برای خویش تصور می کند، اما صاحب امضای مجعول به هیچ روی، نقشی در ایجاد ظاهر قابل اعتماد نداشته است. به عبارت دیگر برای صحت هر رابطه ای وجود اراده فرد ضروری خواهد بود؛ لذا با توجه به تحقق جعل و اینکه اراده شما در این رابطه وجود نداشته پس مسئولیتی برای شما متصور نخواهد بود. البته این عدم مسئولیت موکول به اثبات وقوع جعل، توسط شما با تمسک به ادله اثبات دعوا همچون رجوع به کارشناس و احراز این مساله از جانب دادگاه خواهد بود.

با سلام فردی یک چک شخصی ازمن بعنوان امانت گرفت وبعد به شخصی دیگری فروخت. بعد ازسه سال شخص ثالث سراغ بنده امد وتقاضای طلب کرد وچک درابتدا بصورت سفید بوده وسه بار تاریخش عوض شده واز طرف من پشت چک را امضا کردن وچک را جعل کردن. من باید چکاری انجام بدهم.
پاسخ کارشناس: چک وقتی به عنوان امانت محسوب می گردد که صادرکننده قصد پرداخت آنرا نداشته، بلکه صرفاً به عنوان امانت به شخص دیگری تسلیم می کند. بنابراین در صورت خیانتِ گیرنده چک، شما به عنوان صادرکننده می توانید کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهید. بانک نیز پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه خودداری می نماید. در چنین حالتی شما مکلف می باشید شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم نموده و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نمایید. این درحالی است که شما می توانید از مرجع کیفری با تقدیم دادخواست، استرداد لاشه چک را نیز تقاضا نمایید. چنانچه در چک مزبور جرایم دیگری همچون جعل نیز به وقوع پیوسته باشد مرتکب به مجازات آنها نیز محکوم خواهد شد.

سلام و خسته نباشید. یه مشکلی برای من پیش آمده خواستم کمکم کنید. من و دوستم حدود 70 روز پیش برای اجاره مغازه به یه مجتمع تجاری مراجعه کردیم. دفتر فروش انجا مغازه ایی را به ما نشان داد و گفت اگه پول پیش و کامل بدین مغازه رو 3و4 روز تحویل میده و ما چون اولین باره که میخواهیم مغازه بزنیم کل پول پیش مغازه رو که 35 میلیون بود دادیم و در قبالش یه رسید سربرگ داره اون مجتمع تجاری رو گرفتیم…بعد از 70 روز هنوز مغازه رو تحویل نداده و هر روز یک بهانه …میخوام بدونم با این رسید سربرگ دار میشه شکایت کرد؟ یا روش راحتی که بشه پولمون پس بگیریم چی میتونه باشه؟ ممنونم ازتون اگه کمکمون کنید
پاسخ کارشناس:  با توجه به عدم رویت و آگاهی از رسید مورد پرسش و نیز تنظیم یا عدم تنظیم قرارداد اجاره، به طور کلی باید بیان داشت با فرض صحت و تحقق عقد اجاره، از بین بردن آن نیازمند علت قانونی همچون فسخ قرارداد ناشی از اعمال حق فسخ در صورت عدم اسقاط آن می باشد. چه اینکه با توجه به ایجاد تعهدات متقابل برای هر دوطرف، مثل اینکه شما تعهد به پرداخت مبلغ ودیعه داشته اید و متعاقباً طرف مقابل متعهد به تحویل عین مستاجره به شما می باشد، از همین روی و با توجه به عدم اجرای تعهدات از جانب طرف مقابل برای شما امکان فسخ قرارداد و استرداد وجه پرداختی وجود خواهد داشت. از طرفی دیگر می توان بیان داشت به جهت عدم قدرت بر تسلیم عین مستاجره توسط موجر، اجاره باطل می باشد. کسی هم که مالی را به اجاره می دهد، در ضمن ملتزم می شود که آن مال را در اختیار مستاجر گذارد؛ زیرا لازمه استفاده او از منافع مال است. در اینصورت هم امکان استرداد مبلغ ودیعه برای شما وجود خواهد داشت.

با سلام و تشکر اینجانب مبایعه نامه ای جهت فروش یک واحد آپارتمان با خریدار محترمی انعقاد کرده ام که در آن مبایعه نامه توافق شده در صورتیکه هر کدام از چک های مندرج در قرارداد موجودی نداشته باشد و یا فروشنده نتواند از محل چک صادر شده حقوق خود را استیفا نماید، قرارداد فوق بدون مراجعه به مراجع ذیصلاح قانونی یکطرفه فسخ میگردد و خریدار میبایست مبلغی را هم به عنوان خسارت پرداخت نماید و طرفین حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب و اقساط مینمایند. چک دوم خریدار در زمان تحویل ملک میبایست به فروشنده تحویل میگردید که به علت نداشتن موجودی این مهم انجام نشد. ضمنا در مبایعه نامه ذکر شده واریز و پرداخت چک مذکور منوط به تحویل مورد معامله میباشد که این مهم تا حال انجام نشده. لذا با این تفسیر میتوان تقاضای انفصال را مطرح کرد . با تشکر
پاسخ کارشناس: با توجه به فرض پرسش و قرارداد تنظیم شده باید بیان داشت صرف عدم انجام تعهد (عدم وصول وجه چک دوم)موجب فسخ(انفساخ) قرارداد گردیده، و با توجه به شرط مندرج در قرارداد (تحویل مبیع)  باید متذکر شد که فروشنده حقی به عنوان خسارت برایش ایجاد نشده؛ زیرا وصول وجه چک موکول به تحویل مبیع بوده که این امر نیز محقق نشده است. بنابراین در فرضی فروشنده خواهد توانست از خریدار مطالبه خسارت نماید که وی نیز به تکلیف قانونی خود مبنی بر تحویل مبیع عمل نموده باشد و با این حال خریدار از پرداخت ثمن استنکاف نموده باشد و نیز در فرضی خریدار می تواند از فروشنده مطالبه خسارت نماید که وی به تعهدات خود از جمله کارسازی وجه چک عمل نموده باشد.

با سلام بنده به یکی از دوستانم که در بازار کار میکنه بنا به در خواست ایشون مبلغ 70میلیون تومان سرمایه دادم که کار کنه و هر مبلغی که خودش خواست به صورت مشارکت به بنده هر ماه بده که این مبلغ هم حدودا 2میلیون به بنده خودش به صورت ماهیانه پرداخت میکنه. لطفا به بنده توضیح بدهید در مقابل پولی که بهش دادم سفته بگیرم یا یه برگه پر کرده خودشویا یه چک؟ ممنون از زحماتتون
پاسخ کارشناس: با توجه به اینکه چک سندی است که دارای تضمینات قانونی بیشتری نسبت به سایر اسناد می باشد، مانند اینکه از راه حقوقی، اجرای ثبت و کیفری نیز قابل مطالبه و پیگرد می باشد، لذا توصیه بدان می شود.

 با سلام میخواستم بدانم از نظر حقوقی اگر موجر در پایان قرارداد اجاره منزل مسکونی، ودیعه (پول پیش ) مستاجر را ندهد، چکار باید کرد؟ چون بدون ودیعه نمیتوان جای دیگری را اجاره نمود. متشکرم
پاسخ کارشناس: با توجه به اینکه معمولاً در قرارداد اجاره شرط می شود که در صورت تاخیر مستاجر در تخلیه عینِ مستاجره، فلان مبلغ به عنوان خسارت به موجر پرداخت شود، بنابراین به منظور جلوگیری از این امر مستاجر می بایست با اخذ تامین دلیل مبنی بر تخلیه ملک و تحویل کلید آن به شورای حل اختلاف از بروز مشکلات عدیده جلوگیری نماید و متعاقب آن دادخواست مطالبه ودیعه خود را به طرفیت موجر به مرجع صالح تقدیم نماید.

به کانال تلگرام حق گستران بپیوندید

 

پی نوشت:
شما فرهیختگان حق گستر می توانید جهت دریافت سوالات حقوقی ، آموزشی و …. خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید تا در سریع ترین زمان ممکن توسط مدیر وب سایت حق و حقوق و کابران مرکز مشاوره حق و حقوق به پاسخ خود برسید.

نظر خود را با ما در میان بگذارید