مرداد 12, 1394 9:57 ق.ظ

بهترین شیوه مطالعه اصول فقه

حق و حقوق : معرفی کتاب های مورد نیاز برای آزمون های حقوقی در درس اصول فقه

الف کتاب درسی :

کتاب اصول فقه دانشگاهی که چند روزی بیشتر از چاپ اول آن نمی گذرد؛ توسط آقایان محمد رضا شب خیز و حجت الاسلام و المسلمین عباد محمد تبار مدرس حوزه و دانشگاه تالیف گشته است که به گفته ی اساتید دانشگاه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و تاکنون هر یک از افرادی که این کتاب را مطالعه نموده اند؛ ویژگی های این کتاب برایشان بسیار جالب بوده است. از جمله؛ توضیح تمام مباحث اصول فقه به صورت ساده و روان؛ وجود مثال های حقوقی و کاربردی برای هر مبحث؛ بر اساس ترتیب درسی دانشگاه بودن مباحث؛ ارائه ی تمام نظرات بر اساس نظر پذیرفته شده در قانون و آزمون وکالت. در این جا لازم می دانم از مولفین کتاب اصول فقه دانشگاهی آقایان محمد رضا شب خیز و حجت الاسلام و المسلمین عباد محمد تبار مدرس حوزه و دانشگاه که با تالیف کتاب روان و کاربردی اصول فقه دانشگاهی برای داوطلبان آزمون وکالت، موجب تشویق این دوستان برای مطالعه ی دقیق این درس گشته اند تشکر و قدردانی نمایم و برایشان از خداوند آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی را خواستارم.

همچنین به عزیزانی که می خواهند کتاب اصول فقه استاد ابوالحسن محمدی را برای آزمون وکالت مطالعه کنند؛ توصیه می کنم که پس از مطالعه ی کتاب اصول فقه دانشگاهی؛ به مطالعه ی کتاب دکتر ابوالحسن محمدی بپردازند؛ چرا که بسیار دیده ام افرادی که فقط کتاب آقای محمدی را مطالعه می کنند؛ به خاطر کلی گویی هایی که در این مکتاب دیده می شود، برداشتشان از برخی مباحث به اشتباه صورت می گیرد.

ب کتاب تست:

برای کتاب تست؛ مطالعه ی عمیق کتاب تست استاد شهبازی را توصیه می کنم و این نکته را هم یادآوری کنم که پاسخ نامه ی آقای شهبازی را دقیق مطالعه کنید و فقط به بررسی گزینه ی صحیح در تست ها نپردازید و به علت رد سه گزینه ی دیگر توجه نمایید.

 بهترین شیوه مطالعه اصول فقه

اصول فقه درسی است فرار و مطالب آن به سرعت فراموش می شود و برای رفع این مشکل، بهترین شیوه این است که اولاً هر مبحث را با مثال های متعددی به ذهن بسپارید؛ ثانیاً مطالب را هر چند وقت یک بار (بسته به نوع برنامه ریزیتان) دوره و تکرار کنید.

* به دوستان غیر شاغل و دوستانی که زمان کافی برای مطالعه ی اصول فقه دارند توصیه می کنم در ابتدا کتاب اصول فقه دانشگاهی تالیف محمد رضا شب خیز را به صورت عمیق مطالعه کنند (مطالعه ی این کتاب زمان زیادی نمی برد؛ چرا که فوق العاده ساده و روان است) و در هر مبحثی که مطالعه می کنید، بر روی مثال های کتاب تمرکز کنید و برای هر مبحث خودتان سعی کنید علاوه بر مثال های حقوقی این کتاب، مثال های حقوقی دیگری را هم بیابید. در مرحله ی بعد، کتاب اصول فقه ابوالحسن محمدی را مطالعه کنید (در صورتی که قبل از مطالعه ی این کتاب، اصول فقه دانشگاهی را نخوانده باشید، کار برای شما سخت می شود، چرا که در کتاب آقای ابوالحسن محمدی همان طور که در قسمت قبل اشاره شد، کلی گویی وجود دارد و مباحث دقیقاً شرح داده نشده اند. اکنون بر روی مثال های کتاب دکتر ابوالحسن محمدی تمرکز نمایید. اگر دقت نمایید؛ بیشتر تکیه ی سخن ما بر روی مثال ها می باشد). در مرحله ی بعد به تست زدن بپردازید و کتاب تست استاد شهبازی را به دقت مطالعه نمایید. در این مرحله؛ توجه داشته باشید که پاسخ نامه ی ایشان را هم باید دقیق مطالعه نمایید.

* به دوستان شاغل و دوستانی که زمان کافی برای مطالعه ی اصول فقه ندارند توصیه می کنم در ابتدا کتاب اصول فقه دانشگاهی محمد رضا شب خیز را دقیق مطالعه کنند و در مرحله ی بعد کتاب تست اصول دکتر محمد حسین شهبازی را مطالعه کنند. در تست زدن، نیازی به مطالعه ی تست هایی که برای آزمون خانواده در این کتاب بیان شده نمی باشد.

برای تهیه کتاب اصول فقه دانشگاهی اینجا کلیک کنید

برای تهیه کتاب تست اصول فقه استاد شهبازی اینجا کلیک کنید

 

نظر خود را با ما در میان بگذارید