دسامبر 21, 2015 1:51 ب.ظ

بزودی قانون جدید شورای حل اختلاف اجرایی می شود

حق و حقوق نیوز: به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شوراهای حل اختلاف استان خوزستان،حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز امور شورای حل اختلاف کشور در دوازدهمین همایش شوراهای حل اختلاف استان خوزستان بر اجرای قانون جدید شورای حل اختلاف تاکید کرد و گفت: قانون شورای حل اختلاف پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی  از سوی شورای نگهبان ایراداتی مطرح که هفته گذشته در کمسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و ایرادات شورای نگهبان رفع و انشااله بزودی با ابلاغ این قانون اجرایی می شود. در قانون جدید قوه قضاییه مکلف شده است ۲۰ درصد از کارکنان رسمی اداری را از نیروهای شورای حل اختلاف انتخاب کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش پاداش کارکنان شورای حل اختلاف افزود: تعداد زیادی از اعضای شورای حل اختلاف جوانانی هستند که با تحصیلات بالای دانشگاه در آنجا شاغل هستند که برای افزایش دستمزد اقداماتی در حال انجام است.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان نیز گفت: برای اصلاح فرهنگ های غلط در جامعه باید از ظرفیت شورای حل اختلاف استفاده کرد.

فرهاد افشارنیا با اشاره به حجم زیاد پرونده‌های وارده به دادگستری اظهار کرد: سال گذشته قریب به ۶۰۰ هزار فقره پرونده وارد دادگستری شده که شورای حل اختلاف توانسته در این زمینه به دادگستری کمک کند تا در امر قضازدایی بخوبی حرکت کنیم و بخشی از پرونده ها در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفتند که باعث شد مراجعات مردمی به دادگستری کاهش یابد.

افشار نیا بر نقش مهم شوراهای حل اختلاف در اصلاح فرهنگ‌های غلط جا افتاده در جامعه تاکید کرد و گفت: شورای حل اختلاف در راستای فرهنگ‌سازی می‌تواند حرکات مثبتی انجام دهد و با توجه به اینکه خوزستان از قومیتهای متعددی برخودارست و ظرفیت بالای برای صلح وسازش بین طرفین متخاصم دارد.

وی افزود: در حال حاضر قانون شورای حل اختلاف در حال اصلاح است که امیدواریم مشکلاتی هم که پیش رو وجود داشت برطرف شود، زیرا سوابق تاریخی برای شوراهای حل اختلاف از صدر اسلام داریم و باید مورد حمایت قرار بگیرد.

نظر خود را با ما در میان بگذارید