فوریه 23, 2015 11:18 ب.ظ

برگزاری بیش از دو نوبت آزمون دکترا در سال آینده

حق و حقوق : رئيس سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاري بيش از دو نوبت آزمون دکترا در سال آينده خبرداد. به گزارش خبرنگار سرويس دانشگاهي ايسنا، ابراهيم خدايي معاون وزير علوم در برنامه تلويزيوني مناظره با موضوع بررسي”نقش کنکور در نظام آموزشي”، تاکيد کرد : در مورد بحث تعدد آزمون‌ها و اعتباربخشي به آن‌ها بايد گفت اين فرايند از مقطع دکتري آغاز خواهد شد زيرا گره کار در آزمون دکترا است. البته اين امر را به صورت نيمه آزمايشي در پرديس‌ها که 15 اسفند امسال زمان برگزاري آزمون آن‌ها است، انجام داده‌ايم اما آزمون در مقطع دکترا در سال آينده بيش از دو بار برگزار خواهد شد.

وي با بيان اينکه آموزش داراي سه مرحله است، توضيح داد: مرحله درون‌داد، فرايندي که در طي سيستم آموزشي رخ مي‌دهد و مرحله برون‌داد سه مرحله آموزش هستند. با توجه به اسناد بالادستي و قوانيني که وجود دارد هنوز نتوانستيم آموزش را از حالت جزيره‌اي خارج کنيم و بايد سياست‌گذاري جدي‌تري در حوزه آموزش انجام شود. نمي‌توان کل فرايند را ناديده گرفت و فقط در گلوگاه‌ها تمرکز کنيم. من فکر مي‌کنم آموزش و پرورش توان ايجاد سازماني مشابه سازمان سنجش را دارد.

ابراهيم خدايي با تأکيد بر اينکه سازمان سنجش، آموزش را براساس اصول طراحي مي‌کند، اظهار کرد: اين سازمان در تمام مقاطع از همکاران آموزش و پرورشي و اساتيد دانشگاه‌ها بهره مي‌برد. در کل دنيا دو آزمون پيشرفت تحصيلي و آزمون استعداد تحصيلي برگزار مي‌شود، اما در ايران ورودي‌ها به دانشگاه فقط با آزمون پيشرفت تحصيلي سنجيده مي‌شوند. البته در دوره دکترا آزمون استعداد تحصيلي کماکان برگزار مي‌شود.

در ادامه مناظره، زهرا گويا متخصص برنامه‌ريزي درسي و استاد دانشگاه شهيد بهشتي طي سخناني گفت: ما همه مشکلات را در کنکور جمع کرده‌ايم و انتظار داريم مشکلات با بود يا نبود کنکور برطرف شود. فرض کنيد که هيچ کس قصد رفتن به دانشگاه نداشت و دغدغه دانشگاه رفتن در مدارس وجود نداشت.

زهرا گويا با اشاره به سياستي که در مدارس براي ارزشيابي در نظر گرفته شده، افزود: از يک طرف براي دوره ابتدايي بحث ارزشيابي توصيفي را مطرح مي‌کنيم. بايد آمار گرفته شود و بررسي شود در کدام مدارس به معلمان اين اعتبار داده شده که معلم در مورد کيفيت تحصيلي دانش‌آموزان بتواند قضاوت کند.

وي با انتقاد از وجود کتاب‌هاي آموزشي بيشمار که در دسترس مردم قرار داده مي‌شود، اظهار کرد: تعداد بيشماري از کتاب‌هاي رسمي و آزاد با مهر تأييد آموزش و پرورش با عنوان کتاب‌هاي کمک درسي منتشر مي‌شود. از طرفي تعداد مدارس تيزهوشان از 2 به 18 رسيده است. کدام پدر و مادري قبول مي‌کند برچسب تيزهوش از روي فرزندش برداشته شود. بايد ديد که آيا مدارس به مأموريت خود مي‌پردازند يا خير.

نظر خود را با ما در میان بگذارید