ژانویه 9, 2016 10:29 ق.ظ

برنامه ریزی مطالعاتی کارشناسی ارشد 95

حق و حقوق نیوز: نوبت گذشته درمورد “تعیین استراتژی” بحث کردیم . درواقع پس از ” هدف گذاری”  و ” تعیین استراتژی” داوطلب وارد عملیاتی کردن ،  تفکرات و اهداف تعیین شده ی خود می شود . بنابراین ، “برنامه ریزی”نقش تعیین کننده ای دراین خصوص خواهد داشت. حسب وضعیت شغلی ، خانوادگی و شخصی داوطلب ،  برنامه ریزی  او نیز متفاوت است لیکن ما دراین یادداشت عموم داوطلبان را با توجه به وضعیتشان مورد بررسی قرار می دهیم .

۱- گروه بندی داوطلبان

گروه اول : دانشجویان ترم آخر

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد،  داوطلبان باید گواهی فارغ التحصیلی خود را هنگام ثبت نام ارائه نمایند . بنابراین آن دسته از دانشجویانی که در شهریور ۹۵ فارغ التحصیل می شوند و مشکل “نظام وظیفه” ( البته فقط آقایان ) نداشته باشند می توانند در آزمون ثبت نام نمایند .

گروه دوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی ضعیف

این گروه از داوطلبان باید نسبت به سایرین ، تلاش بیشتری داشته باشند زیرا به دلیل بنیه ی علمی ضعیف ، ساعات مطالعه ی بیشتری نیاز دارند . حال اگر مبنای مطالعه از آبان باشد ، داوطلب حدود روز امکان مطالعه ی مفید داشته است . حال اگر   برنامه ریزی مطالعاتی بر مبنای روزانه ۶ ساعت مطالعه ی مفید باشد ، مطالعه ۱۲۰۰ ساعت بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود اما اگر امکان مطالعه بیش از ۶ ساعت در روز امکانپذیر نباشد ، داوطلب نباید روزهای مطالعه ی خودرا از دست بدهد . در اینصورت کسب میانگین علمی ۵۵- ۵۰ قطعی است.

گروه سوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی متوسط

اگر مبنای مطالعه آبان ۹۴ باشد ، میانگین روزانه حداقل ۶ ساعت برای این گروه الزامی است . دراینصورت تحقق ۱۲۰۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند به راحتی امکانپذیر است . داوطلبان این گروه در صورت تحقق چنین ساعات مطالعه ای می توانند به راحتی به میانگین ۶۰ درصد برسند.

گروه چهارم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خوب

این وضعیت علمی برای شروع مطلوب است و اگر داوطلب خوب بتواند خودرا مدیریت کند ، کسب میانگین علمی ۶۵ درصد به راحتی امکانپذیر خواهد بود . البته باید توجه داشت ساعات مطالعه ی این گروه از تاریخ آبان ماه ، حداقل باید روزانه ۵ ساعت باشد که و تحقق چنین نتیجه ای به راحتی قابل دسترسی خواهد بود . ضمناً اگر اعضای این گروه قصد کسب میانگین بالای ۷۰ درصد را دارند ، مطالعه ی روزانه حداقل ۷ ساعت الزامی است .

گروه پنجم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خیلی خوب

اگر این عزیزان دچار غرور یا مشکلات ناخواسته نشوند ، با برنامه ریزی هدفمند و منسجم خود برمبنای مطالعه ی روزانه حداقل ۵ ساعت به راحتی می توانند مطالعه ی مفید داشته و کسب رتبه ها ی مطلوب درآزمون حق مسلم و قطعی آنها خواهد بود .

۲- منابع مطالعاتی

مسلماً با توجه به تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، منابع و ترتیب مطالعه ی آنها نیز متفاوت خواهد بود . به عبارت دیگر حسب تعلق به هر گروه ، انتخاب منابع و زمان مطالعه یا چگونگی استفاده از آنها متفاوت است که دریادداشت های نوبت ۵ – ۱ درخصوص منابع مطالعاتی بحث نموده ایم.

۳- تقسیم بندی دروس و ساعات مطالعاتی

بسیاری از داوطلبان با این دغدغه و پرسش مواجه هستند که در هر روز کدام دروس را مطالعه نمایند . یک ، دو یا سه درس بیشتر.

در پاسخ باید گفت : ملاک و معیار مشخصی دراین خصوص وجود ندارد لیکن بهتر است هر سه ساعت به مطالعه ی یک درس اختصاص داده شود . بنابراین اگر داوطلب در روز ۶ ساعت امکان مطالعه دارد بهتر است ، آن را برای مطالعه ی دو درس ، مثلاً حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی یا حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری اختصاص دهد .

۴-  مقررات مشترک

صرفنظر از تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، رعایت نکات و موارد ذیل برای تمام داوطلبان الزامی است :

۱- به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه ی مفید ، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت کنید .

۲- هنگام مطالعه ی منابع مختلف ، حتماً یادداشت برداری یا خلاصه نویسی یا حاشیه نویسی یا علامتگذاری نمایید .

۳- مباحث و موضوعاتی را که به درستی متوجه نشدید را مشخص نمایید تا در دوره های بعدی با دقت بیشتری مطالعه کنید .

۴- هرگاه مطلبی را به درستی آموختید می توانید شروع به تست زنی نمایید .

۵- ممکن است در مطالعه ی منابع یا جزوات با برخی مطالب یا مباحث اختلافی مواجه شوید . حتماً دو نظر موافق یا مخالف را مطالعه کنید و علامتگذاری نمایید . بهتر است مطالب اختلافی را در یادداشت های جداگانه درج نمایید .

۶- فهم و تسلط مطالب هردرس تدریجی است . بنابراین در مطالعه مباحث و یادگیری آنها ، صبور و بردبار باشید .

۷- استرس و اضطراب آزمون را به تدریج در درون خود هضم نمایید . به عبارت دیگر هرچقدر تسلط شما بر مطالب بیشتر شود ، اعتماد به نفس شما افزایش و استرس و اضطراب کاهش خواهد یافت .

۸- تمرکز بالا در هنگام مطالعه ضروری است . وسایلی چون تلفن ، کامپیوتر ، اینترنت ، موبایل و … را در هنگام مطالعه از خود دور کنید . گوش کردن به موزیک و موسیقی یا رادیو و تلوزیون درهنگام مطالعه ، بخشی از تمرکز شمارا زایل خواهد نمود .

۹- انتخاب دوست و همراه مطالعاتی به خصوص برای مباحثه ی علمی در موفقیت شما بسیار مؤثر می باشد . بالعکس افرادی که وقت ، انرژی و انگیزه ی شمارا هدر می دهند ، برای موفقیت شما بسیار مضر خواهند بود . بنابراین از آنها دوری نمایید .

۱۰- براساس تقویم ، برای روزهای تعطیل ، عید ، امتحان پایان ترم و … از همین امروز برنامه ریزی کنید تا حداقل ساعات مطالعاتی خودرا تضمین کنید . دقت کنید وقت و زمان شما در روزهای آینده بسیار ارزشمند است . مراقب باشید آن را به راحتی از دست ندهید.

خاتمه :

برنامه ریزی مطالعاتی ، کلید موفقیت شما خواهد بود . درواقع هر داوطلبی با توجه به امکانات و شرایط شخصی ، شغلی و خانوادگی خود می تواند برنامه ی مناسبی را برای خود تهیه و تنظیم نماید . بنابراین فارغ از هرگونه گله و شکایت و اعلام نارضایتی از وضع موجود ، اگر به دنبال موفقیت و قبولی در آزمون کارشناسی ارشد هستید از همین امروز ، ساعات مطالعاتی خودرا تنظیم و برنامه ی روزانه ی خودرا تعریف نمایید . مطمئن باشید با اندکی همت و تلاش می توانید اوضاع را تحت کنترل خود درآورید .

منبع : طرح نوین

به کانال رسمی وب سایت حق و حقوق

با نام حق گستران در خبر رسان تلگرام بپیوندید

نظر خود را با ما در میان بگذارید