آگوست 2, 2015 1:02 ق.ظ

برخی سوالات داوطلبان آزمون سردفتری

حق و حقوق : همانطور که می دانید ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک، جناب آقای دکتر تویسرکانی، در بهمن ۹۳ اعلام فرمودند که در سال ۹۴ آزمون سردفتری اسنادرسمی برگزار خواهد شد. به علاوه در اردیبهشت ۹۴ نیز در مصاحبه ای بیان نمودند که آزمون سردفتری در ۶ ماه اول سال برگزار نخواهد شد. پیرو این دو اعلام، داوطلبان آزمون سردفتری که سالها منتظر این آزمون بودند، برنامه ی مطالعاتی خود را آغاز نموده اند لیکن برخی سوالات و ابهامات به صورت پراکنده مطرح می گردد که مهمترین آنها را پاسخ می دهیم:

۱- فعلاً در خصوص ظرفیت پذیرش یا شهرهایی که جذب سردفتر در آنها امکانپذیر است، اطلاع رسانی صورت نگرفته است بنابراین باید همچنان منتظر ماند.

۲- ممکن است در برخی از شهرها اصلاً ظرفیت پذیرش و جذب اعلام نشود.

۳- مفاد آزمون عبارتست از حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزای عمومی و اختصاصی، فارسی و عربی. درس احکام و معارف اسلامی معمولاً در مرحله ی مصاحبه ی علمی مورد سوال قرار می گیرد.

۴- برای درس حقوق جزا مطالعه ی قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به علاوه کتاب تعزیرات ضروری است.

۵- معمولاً مهرماه زمان ثبت نام آزمون سردفتری است مگر اینکه سازمان ثبت نظر دیگری داشته باشد.

۶- پس از برگزاری آزمون حداقل ۳۰ تا ۴۵ روز زمان برای تصحیح آزمون و اعلام نتایج آن لازم است.

۷- پس از اعلام نتایج، مرحله ی ثبت نام آغاز می شود.

۸- پس از ثبت نام به ترتیب اخذ استعلامات، مصاحبه ی علمی (شفاهی)، تحقیقات و گزینش محلی، کارآموزی و اختبار به عمل خواهد آمد. معمولاً این مرحله حدود ۱۸ ماه طول خواهد کشید.

۹- دوره ی کارآموزی حدود ۶ ماه خواهد بود.

۱۰- پس از طی مراحل فوق، ابلاغ سردفتری توسط ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک صادر خواهد شد و سردفتران حداکثر ظرف ۳ ماه از تاریخ صدور ابلاغ باید دفترخانه ی خود را تاسیس کنند.

۱۱- ممکن است اظهارنظرها و شایعاتی در خصوص آزمون سردفتری در فضای مجازی یا … طرح شود. داوطلبانی که سال ها منتظر برگزاری آزمون و قبولی بوده اند بهتر است تمام توان و انرژی خود را صرف مطالعه نمایند و به این شایعات توجه نداشته باشند.

منبع تستی برای آزمون سردفتران، صرفاً مجموعه تست های سال های گذشته مناسب می باشند.

برای تهیه بسته نمونه سوالات آزمون سردفتری اینجا کلیک کنید

این منابع در آخرین آزمونی که برگزار شد ، کاربردی بوده و به نظر می رسد در آزمون سال 94 نیز کاربردی باشد.

باید منتظر آگهی ثبت نام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باشید.

نظر خود را با ما در میان بگذارید