دسامبر 30, 2015 4:58 ب.ظ

آغاز فعالیت پلیس اطفال و نوجوانان در تهران

راه اندازی پلیس اطفال و نوجوانان در ماده ۳۱ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ پیش بینی شده است

پایگاه خبری حق و حقوق نیوز: فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به راه اندازی پلیس اطفال و نوجوانان گفت: این پلیس تخصصی برای نخستین بار در کشور فعالیت خود را در پایتخت آغاز کرده است.
به گزارش ایرنا از مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ، سردار حسین ساجدی نیا افزود: بحث راه اندازی پلیس تخصصی در رابطه با کودکان و نوجوانان از مدت ها قبل در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ مطرح بود و در این خصوص تحقیقات و کارهای کارشناسی مفصلی نیز انجام شده است.
وی ااظهار کرد: همزمان با تصویب و ابلاغ قانون جدید آیین دادرسی کیفری و به استناد ماده 31 این قانون، زمینه راه اندازی این پلیس تخصصی فراهم و فعالیت پلیس تخصصی اطفال و نوجوانان از امروز در تهران بزرگ آغاز شد.
سردار ساجدی نیا با اشاره به آموزش های ارائه شده و احراز مهارت های ویژه کارکنان این پلیس بیان کرد: در این نهاد از کارشناسان ارشد زن و مرد متخصص در علوم اجتماعی، روانشناسی و نیز مشاوره بهره گرفته شده تا به امور اطفال و نوجوانان بزهکار و بزه دیده رسیدگی کنند.
وی رسیدگی به آسیب های کودکان و نوجوانان و پیشگیری از وقوع جرائم در این سن و تفکیک جرایم کودکان و نوجوانان از بزرگسالان را یکی از اهداف ایجاد این پلیس عنوان کرد.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: به دلیل اینکه شالوده شخصیت کودکان و نوجوانان به صورت کامل شکل نگرفته و سوء استفاده از آنها در این سن می تواند باعث بروز جرایم در بزرگسالی آنها شود، پلیس پایتخت با ایجاد پلیس اطفال و نوجوانان سعی در جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی برای آنان که خود نوعی بزه دیده محسوب می شوند، دارد.
ساجدی نیا بیان کرد: براین اساس در این نهاد از پلیس های زن که برخورد عاطفی تری با کودکان و نوجوانان دارند استفاده می شود تا کودکان و نوجوانان از حمایت قانونی بیشتری در برابر خطرات برخوردار شوند.
رییس پلیس پایتخت با اشاره به آمار حداقلی جرایم صورت گرفته توسط کودکان و نوجوان در شهر تهران گفت: تمامی کارکنان این پلیس تخصصی ضابط قضایی هستند و در کلانتری ها و پلیس های تخصصی پایتخت اقدامات خود را در زمینه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان دنبال خواهند کرد. 

به کانال رسمی وب سایت حق و حقوق

با نام حق گستران در خبر رسان تلگرام بپیوندید

نظر خود را با ما در میان بگذارید