مارس 7, 2015 11:36 ب.ظ

آخرین وضعیت لوایح قضایی

حق و حقوق :عبدالعلی میرکوهی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری تشریح کرد: نرخ دیه ۱۳۹۴ پیش از پایان سال جاری از سوی رئیس قوه قضائیه اعلام خواهد شد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در ارتباط با میزان نرخ دیه گفت: تصمیم نهایی درباره نرخ دیه سال آینده با رئیس قوه قضائیه است که پیش از سال جدید اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، عبدالعلی میرکوهی معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری، آخرین وضعیت لوایح نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، قانون دادرسی تجاری، طرح آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و نرخ دیه سال ۹۴ را تشریح کرد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری با اشاره به آخرین وضعیت لوایح قضایی اظهارداشت: قانون دادرسی تجاری و اصلاح موادی از “قانون آیین دادرسی مدنی از دولت به مجلس ارسال و در مجلس شورای اسلامی وصول شده و در نوبت رسیدگی قرار دارد.

وی در ارتباط با طرح آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی تصریح کرد: این طرح به تایید نهایی شورای نگهبان رسیده و همزمان با قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ از تاریخ ۹۴.۴.۱  اجرایی می‌شود.

میرکوهی درباره لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی گفت: آخرین ایراد شورای نگهبان از این لایحه برطرف شده است. احتمالا به زودی این لایحه به تایید نهایی شورای نگهبان برسد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در پایان در ارتباط با میزان نرخ دیه خاطرنشان کرد: تصمیم نهایی درباره نرخ دیه سال آینده با رئیس قوه قضائیه است که پیش از سال جدید اعلام خواهد شد.

همچنین جواد طهماسبی مدیرکل تنقیح قوانین قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان در خصوص آخرین وضعیت لوایح قضایی اظهار کرد: در حال حاضر دو لایحه شورای حل اختلاف و لایحه اصلاح آیین دادرسی کیفری را در دستور کار داریم که لایحه شورای حل اختلاف هفته گذشته در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصویب شد و بعد از جمع‌بندی در کمیسیون به صحن علنی ارسال می‌شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت لایحه اصلاح آیین دادرسی کیفری گفت: چندین نکته مهم از لایحه آیین دادرسی کیفری در دست اصلاح است، در کمیسیون حقوقی و قضایی بررسی شده و باید اجازه اصل ۸۵‌ آن را بگیرند و به شورای نگهبان ارسال شود و نیازی به طرح در صحن علنی مجلس ندارد.

طهماسبی ادامه داد: یکسری لوایح از جمله لایحه بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، لایحه اصلاح قانون امور حسبی و لایحه اجرای احکام در معاونت حقوقی قوه قضاییه در دست بررسی است.

مدیرکل تنقیح قوانین قوه قضاییه تصریح کرد: چند لایحه نیز در معاونت حقوقی قوه قضاییه تهیه و به ریاست قوه قضاییه تقدیم شده است که از جمله آن می‌توان به لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم اشاره کرد که در دست بررسی است.

وی در خصوص آخرین وضعیت لایحه پیشگیری از وقوع جرم نیز گفت: این لایحه حدود ۱۲ سال پیش در قوه قضاییه تهیه و تدوین شد، به دولت رفت و هیات دولت آن را به مجلس تقدیم می‌کند و به تصویب مجلس می‌رسد و از آنجا که یک لایحه اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان بود و به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود و در حال حاضر در مجمع در دست بررسی است.

نظر خود را با ما در میان بگذارید